tankovani-cerpaci-stanice-palivo-bmw-m760li-xdrive
Test BMW M760Li xDrive

Ačkoliv se v posledních letech automobilový průmysl přesouvá stále k větší elektrifikaci, fosilní paliva to zdaleka nemají spočítané. BMW se nyní rozhodlo podpořit projekt, vyvíjející výrobu benzinu přímo ze vzduchu.

Německá automobilka BMW zveřejnila v tomto týdnu tiskovou zprávu, která informuje o tom, že prostřednictvím své dceřinné společnosti BMW i Ventures financuje projekt společnosti Prometheus Fuels.

Tato americká společnost se zaměřuje na výrobu emisně neutrálního paliva ze vzduchu. Zjednodušeně řečeno jde o výrobu uhlíkově neutrálního paliva z oxidu uhličitého (CO2), zachyceného běžně ze vzduchu a přeměněného na palivo.

Automobilka BMW (resp. její dceřinná společnost BMW i Ventures) investovala do společnosti Prometheus Fuels částku 12,5 milionu dolarů, což je v přepočtu přibližně 292 milionů korun. Výsledkem spolupráce má být finální vývoj emisně neutrálního paliva (při jeho spalování nevzniká více CO2, než z kolika bylo vyrobeno), které nebude zatěžovat ovzduší.

Na čerpací stanice by se mělo palivo právě i díky investici BMW dostat už koncem tohoto roku. Prodávat by se mělo za ceny srovnatelné s těmi, kolik zaplatíte za dnešní konvenční paliva.

Prometheus Fuels přitom dále slibuje, že pokud by se přestalo vyrábět palivo z ropy jako nyní a vozidla by jezdila na toto „ekologické“, vyrobené ze vzduchu, dalo by se celosvětově ušetřit až 25 % emisí CO2. A to je pro ekology hodně silný argument.