Na výstavě spotřební elektroniky CES 2016, konané v Las Vegas od 6. do 9. ledna, BMW Group představí na speciálním koncepčním voze, jak by mohl v budoucnu vypadat interiér automobilu a také ovládací rozhraní mezi člověkem a strojem. Rychlý rozvoj systémů propojujících řidiče, automobil a okolní prostředí přináší mnoho nových služeb. Jedním z těchto příkladů nových technologií komplexně propojených automobilů je i AirTouch, který zlepšuje intuitivnost obsluhy zábavních funkcí vozu, navigace i komunikačních systémů. Jejím principem je obsluha pomocí gest prováděných rukou. AirTouch umožňuje obsluhovat dotykový displej bez toho, aby bylo nutné na něj fyzicky sahat. Čidla monitorují prostor mezi středovou konzolou a vnitřním zpětným zrcátkem. Díky tomu může řidič nebo jeho spolujezdec věnovat více soustředění informacím na panoramatickém displeji a ne samotné obsluze. Jednoduchý pohyb potvrdí relevantní položku v menu nebo aktivuje ikonu.

Čidla na přístrojové desce umožňují 3D obsluhu

BMW již před rokem na výstavě CES představilo nový způsob obsluhy prostřednictvím gest, který umožnil pomocí pohybů prstů obsluhu například hlasitosti nebo přijímání či odmítnutí telefonních hovorů. Nyní je tato technologie k dispozici v nové generaci BMW řady 7. AirTouch je velkým vývojovým krokem vpřed. Čidla jsou nyní umístěna ve středovém panelu a registrují pohyb celé ruky, díky tomu je k dispozici trojrozměrný obraz pohybů rukou. Pohyby ruky a gesta slouží pro obsluhu velkého panoramatického displeje na přístrojové desce.

AirTouch nabízí ještě jednu možnost potvrzení určité akce. Připraveno je potvrzovací tlačítko, které je integrované do věnce volantu. Je umístěno vlevo a k jeho obsluze stačí jen palec ruky. V situaci, kdy jím lze nějakou položku potvrdit, se rozsvítí. Také spolujezdec má k dispozici toto tlačítko, v jeho případě je umístěno na straně u dveří. Spolujezdec tak může levou ruku používat pro procházení jednotlivými menu a pravou rukou potvrzovat své volby. Tím je obsluha neobyčejně rychlá a efektivní.

Inteligentní AirTouch zmenšuje množství kroků, které je třeba provádět pro výběr a volbu požadovaných funkcí. Když například dojde k aktivaci telefonu, systém automaticky přinese nabídku kontaktů nebo seznam hovorů do nejvyššího patra menu, takže samotné vytočení požadovaného čísla je mnohem rychlejší. AirTouch dokáže již s předstihem rozpoznat, které výběry a kroky budou po určité akci následovat. Díky tomu se může řidič více soustředit na cestu před sebou nebo získat větší uživatelský komfort pro situace, kdy automobil řídí sám v režimu automatizované jízdy.

Přečtěte si také:  Hyundai SEVEN je nový ekologický elektromobil. Používá bambusové dřevo i koberec a další biomateriály

BMW-CES-2016-airtouch

Přidat komentář