Přesně před 100 lety, 7. března 1916 byla založena společnost BMW. Tehdy však nešlo o automobilku, ale o výrobce motorů do letadel. Postupem času začala společnost vyrábět motocykly a automobily a dnes patří ke světové špičce.
BMW je zkratka sousloví Bayerische Motoren Werke, tento název dostala společnost až v roce 2017. Výrobu leteckých motorů však společnost prováděla jen pár let, protože nedlouho po konci první světové války mělo Německo od vítězných světových mocností zákaz výroby letadel. BMW se tedy přeorientovalo právě na stavbu motocyklů a automobilů. Ačkoliv se po několika dalších letech vrátilo nakrátko i k výrobě motorů letadel, výraznějších úspěchů v tom již nedosáhla. Až se nám dnes chce říci: Naštěstí.
Prvním motocyklem, který sjel z výrobních pásů bavorské továrny otevřené v roce 1922, byl typ R32. Model R32, uvedený na trh v roce 1923, byl mnohem víc než pouhým motocyklem s modro-bílým logem na nádrži, i v tehdejší době byl důkazem odvahy společnosti oprostit se od zavedených norem a vytvořit svůj první produkt čistě dle svého mínění. Vznikl motocykl konstrukčně postavený kolem samotného motoru. Tento přístup se nestal pouze charakteristickým konstrukčním principem motocyklů BMW, ale také zásadním přínosem pro celý průmysl. Jeho návrh byl bleskový a inženýrům zabral pouhých pět týdnů. V dnešní době neslýchaná věc. Byl to vůbec první stroj, na němž se objevilo ono dodnes známě logo BMW. Někteří tvrdí, že bílo-modrý střed symbolizuje právě roztočenou vrtuli leteckého motoru, avšak pravdou je, že logo je obrazem bavoských barev.
[fbvideo link=“https://www.facebook.com/PSWelt/videos/606754829475746/?permPage=1″ width=“620″ height=“350″ onlyvideo=“1″]
S výrobou automobilů začalo BMW ještě o pár let později a nevyrábělo hned své vlastní vozy. Prvním automobilem, který společnost vyráběla, byl v roce 1929 licenční Austin. Na podzim 1928 byla odkoupena společnost Dixi z Eisenachu. Ta licenčně vyráběla malý automobil BMW 3/15 PS, což byla vlastně kopie britského Austinu Seven. Výroba probíhala v pronajaté továrně Ambi-Budd na berlínském letišti Johannisthal. Prvním opravdu vlastním automobilem bylo BMW 3/20 PS z roku 1932.
Pod režimem národního socialismu ve 30. a 40. letech minulého století fungovalo BMW exkluzivně jako dodavatel německého válečného průmyslu. Kvůli zvýšené poptávce po leteckých motorech BMW byli do pracovního procesu povoláni i nucení pracovníci, trestanci a zajatci z koncentračních táborů. V osudech mnoha lidí odsouzených k nucené práci to způsobilo obrovské utrpení, které zůstává i nadále předmětem nejhlubší lítosti. BMW AG reagovalo na tuto část historie už v roce 1983, kdy se stalo první průmyslovou společností, která iniciovala na toto téma veřejnou debatu a vydala knihu nazvanou „BMW – Eine Deutsche Geschichte“ („BMW – Německá historie“). Několik dalších publikací, jež se týkaly citlivého tématu, následovalo. BMW Group bez výjimky čelí temné kapitole své historie a v roce 1999 se stalo zakládajícím členem organizace „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft“ („Připomínka, odpovědnost, budoucnost“), vzniklé za účelem kompenzací obětem nucených prací.
Válkou zmítaný svět se podepsal také na stavu továren, výroba automobilů byla po válce obnovena až v roce 1952, ale luxusní a drahé automobily, které tehdy BMW vyrábělo, neměl kdo kupovat. To byl kámen úrazu, protože poválečná situace prodeji takových vozů příliš nepřála. BMW tehdy dotovalo výrobu automobilů úspěšnou vydělávající výrobou motocyklů, ale tehdejšímu vedení docházela trpělivost a peníze. Přesto nechtěli automobilku jen tak zavřít. Čas na vývoj vlastního automobilu nebyl, finanční prostředky také ne. Naštěstí se švýcarskému dovozci povedlo domluvit na tehdejším právě probíhajícím autosalonu v Ženevě koupi licenčního automobilu.
BMW použilo původní základ od společnost Iso, ale drobně ho poupravilo. Použilo do něj vlastní motor a zvětšilo a posunulo více do stran přední světla. Z počátku šlo o dvou a půl místné autíčko s jednoválcovým motorem z motorky, do kterého se nastupovalo výklopnou čelní stěnou. Po jejím otevření se odklopil také volant i další ovládací panely (pedály zůstaly na svém místě). BMW Isetta byla nakonec skvělým krokem, který automobilku zachránil. Vždyť se prodalo více než 160 tisíc vozů. O tomto autě jsme si povídali s reportérem Radiožurnálu, Matějem Skalickým.
Díky úspěchu Isetty měla automobilka nejen čas, ale konečně i finanční prostředky na vývoj dalšího vlastního vozu, kterým se stal model 700. Během let BMW Group opakovaně prokázala svůj cit pro správné načasování tím, že přivedla na svět správné automobily a motocykly v okamžiku, kdy byly potřeba. Mnoho produktů společnosti dokonce ustanovilo své vlastní segmenty: například na začátku 60. let vznikl v rámci „Nové třídy“ 1500 (1600, 1800, 2000, …), který se představil také jako jeden z prvních elektromobilů. Odtud už byl pak jen kousek k tomu, jak nabídku BMW známe dnes. V polovině sedmdesátých let vznikla řada 3, k níž se o něco později přidala řada 5 a řada 7.
V roce 1999 automobilový svět stále ještě rozlišoval mezi osobními vozidly na silnici a pro použití v drsném terénu. BMW ale přišlo s překvapivým řešením, které propojilo obojí. Svůj pohled na věc prezentovalo v rámci detroitského autosalonu v lednu 1999. BMW vyvinulo svou interpretaci automobilu, který nabídl dynamické jízdní vlastnosti, pohon všech kol a zvýšenou kabinu dříve, než svět propadl boomu segmentu SUV. Název SAV (Sports Activity Vehicle) vyjadřuje sportovní zaměření BMW X5, vyráběného v americké továrně ve Spartanburgu.
V posledních letech se BMW začalo zabývat elektrifikací svých vozů. V roce 2013 se pod mottem Born Electric představilo nové, plně elektrické BMW i3, s nímž začala nová éra společnosti. BMW i3 znamená celkový odklon od běžných konstrukčních principů, protože jeho základem je hliníkový podvozek a lehká kabina vyrobená z uhlíkových kompozitů. Dalším významným modelem je BMW i8, sportovní plug-in hybrid.
K úspěchu BMW Group nepomohly pouze samotné výrobky; svůj nemalý vliv měla i celá série klíčových rozhodnutí. Jedním takovým bylo v roce 1972 založení divize BMW Motorsport GmbH. Vedení si uvědomilo, že pozitivní obraz společnosti a jejích výrobků, tvořený závodními aktivitami, je možné více využít; automobily vyráběné divizí Motorsport mohly přinášet nemalé finanční zisky, které se daly použít k refinancování závodních aktivit. Produkty značky BMW M GmbH mohou i dnes z velké části za skvělé sportovní a obchodní výsledky společnosti a hodně pomáhají tvorbě image.
[fbvideo link=“https://www.facebook.com/MercedesBenz/videos/10154001739121670/?permPage=1″ width=“620″ height=“350″ onlyvideo=“1″]