BMW Concept M135i

Autor: Pavel Srp - 24. 2. 2012


[singlepic id=3546 w=160 h=120 float=left]Na letošním ženevském autosalonu se kromě prvních automobilů BMW M Performance představí také koncepční vůz, řadící se této nové řady automobilů BMW. BMW Concept M135i využívá dynamického potenciálu nového BMW řady 1. Jedná se o první vůz BMW M Performance vybavený přeplňovaným zážehovým řadovým šestiválcem. Tuto výjimečnou pohonnou jednotku spojuje s třídveřovou karoserií nového BMW řady 1, která do segmentu kompaktních prémiových vozů přináší zcela nové standardy dynamiky.

Koncept s typickými atributy vozů BMW M Performance

Nezaměnitelně sportovní výraz tohoto kompaktního třídveřového vozu přináší kvality a charakter vozů BMW M Performance do nového tržního segmentu. Jedná se o velmi specifické spojení vzrušující dynamiky a výkonnosti s každodenní použitelností a praktičností. Na vozech BMW M Performance se aplikují dlouholeté zkušenosti divize BMW M ze stavby závodních vozů. Automobily této nové produktové řady se proto vyznačují dokonalým celkovým sladěním výkonných motorů, specificky upravených podvozků, stejně tak jak jako účinnější aerodynamiky. Automobily BMW M Performance se právě z těchto důvodů vyznačují podmanivější obratností, přesnými a citlivými reakcemi i emotivním designem. Přesně tyto vlastnosti jsou typické také pro nejnovější koncept BMW Concept M135i.

Základním stavebním kamenem pro maximální dynamiku v segmentu kompaktních sportovních vozů je zážehový řadový šestiválec využívající technologie BMW M Performance Twin Power Turbo. Ve spojení s pohonem zadních kol se jedná o unikátní vůz své třídy, který poskytuje vrcholnou dávku typické radosti z jízdy s vozem BMW.

Jízdní vlastnosti poskytující přesnost ovládání i citlivé reakce na jednotlivé pokyny jsou pro automobily BMW M Performance typické. Představený koncept proto používá specificky pro něj naladěný podvozek, doplněný výkonnou brzdovou soustavou M Sport. Sportovní charakter představeného třídveřového vozu zdůrazňují i specifická 18palcová kola s dvojitými paprsky.

Design v typicky nepřehlédnutelném duchu M

[singlepic id=3548 w=160 h=120 float=right]Přední část konceptu se nese v typickém duchu vozů BMW M a vyznačuje se soustředěným výrazem opticky snižujícím výšku vozu. Charakteristické jsou především rozměrné otvory pro chladicí a nasávaný vzduch v přídi, stejně tak jako velké chladicí kanály pro brzdy. Působivé trojrozměrné tvarování spodní hrany předního nárazníku je aerodynamicky účinné, a tak není divu, že evokuje svět závodních automobilů.

Podobnou filozofii nalezneme také na zádi představeného konceptu, která je navržena tak, aby opticky automobil rozšiřovala. Originálně tvarovaná spodní část zadního nárazníku je lakovaná černou barvou Dark Shadow a má v sobě zakomponovanou dvojici koncovek výfuku s tmavě chromovanou povrchovou úpravou. Dalšími prvky designu, typickými pro modely BMW M Performance, jsou například šedé kryty vnějších zpětných zrcátek v barvě Ferric Grey, stejně jako lesklé černé lišty kolem bočních oken v provedení Shadow Line.

Dynamicky protažený boční profil. Koncepční vůz ve třídveřové karoserii BMW řady 1

Ve srovnání s pětidveřovým modelem působí třídveřové provedení nového BMW řady 1 ještě sportovnějším dojmem. Při pohledu z boku tento automobil zaujme velmi nízkým profilem pontonu snížené karoserie, který kontrastuje s dynamicky řešeným modelováním spodní části v prostoru nad prahy. Nezaměnitelný klínovitý profil dodává vozu BMW Concept M135i pocit pohybu.
Pro vzhled konceptu BMW Concept M135i jsou typické dlouhé boční dveře. Boční okna ve dveřích mají bezrámovou konstrukci, a tak plynule přecházejí do zadních bočních oken a opticky vytvářejí velmi homogenní celek. To vše dodává automobilu jako celku dynamický výraz.

Zcela nezaměnitelné je u třídveřového vozu BMW Concept M135i tvarování boků kolem masivně působících zadních blatníků. Řešení této části karoserie zcela přirozeně směřuje pohled pozorovatelů k zadním kolům, která přenášejí značný potenciál přeplňovaného šestiválcového motoru na silnici.

Atraktivní ukázka budoucího vývoje BMW řady 1

Velmi sportovně vyhlížející BMW Concept M135i je ukázkou toho, jak se bude rozvíjet nabídka BMW řady 1, ale současně také produkce modelů M Performance. Na autosalonu Ženevě se představuje celá nová řada automobilů BMW M Performance, které se s vysokovýkonným vznětovým šestiválcem pod kapotou krátce nato dostane do prodeje. Zážehový předsériový model BMW Concept M135i je fascinujícím naznačením budoucího automobilu, který bude v segmentu prémiových kompaktních vozů zcela jedinečný.

[nggallery id=441]

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru