BMW 3.0 CSL Hommage R: Dokonalé spojení řidiče a stroje – foto + video

Od Tisková zpráva | 16. 8. 2015


V srpnu se všichni automobiloví nadšenci ze všech koutů světa setkají na Concours d’Elegance v Pebble Beach, aby se nechali unést fascinujícími automobilovými klenoty z let minulých a studiemi příštích dnů. Letos si BMW připravilo něco opravdu výjimečného – světovou premiéru BMW 3.0 CSL Hommage R, vozu postaveného k příležitosti 40. výročí značky BMW v Severní Americe.

V roce 1975 mnichovský výrobce založil pobočku BMW North America, první oficiální pobočku značky otevřenou mimo území Evropy. Ve stejný rok si svůj debut odbylo také BMW Motorsport, které se se speciálně postaveným modelem BMW 3.0 CSL zapojilo do šampionátu IMSA. Jen několik týdnů nato slavilo BMW svůj první historický úspěch v závodě 12 hodin Sebringu. Ten následovaly další, včetně vítězství na okruhu Laguna Seca, který je od Pebble Beach vzdálený pouze 15 mil. Úvodní sezona BMW kulminovala ziskem poháru konstruktérů, pro nějž si na první pokus dojelo bílé BMW 3.0 CSL ve „válečných“ barvách BMW Motorsport. Tento úspěch, doplněný úchvatným designem vozu a nápisem „Bavarian Motor Works“ na čelním a zadním skle, předznamenal příchod značky BMW do země závodění zaslíbené – do Severní Ameriky.

„Motorsport je o schopnostech vozů uchvátit své okolí, o neředěné radosti z jízdy,“ vysvětluje Adrian van Hooydonk, viceprezident BMW Group Design. „Vyhrávat závody v roce 1975 bylo, stejně jako je tomu dnes, o souhře člověka a stroje. Technická vylepšení posunula efektivitu tohoto svazku na ještě vyšší úroveň. A modelem BMW 3.0 CSL Hommage R chceme ukázat, jak blízko se v budoucnosti k sobě mohou řidič a jeho vůz dostat.“

Nová úroveň zaměření na řidiče – interiér

Vzhledem ke snaze dosáhnout co nejlepšího spojení řidiče a vozu je odrazovým bodem designu BMW 3.0 CSL Hommage R logicky řidič. Myšlenka zaměřit svou pozornost na jezdce začíná jeho nejtěsnějším okolím. Tento nový přístup designéry zavedl nejdříve ke tvarům závodní helmy, kombinézy a sedadla, a až teprve pak ke křivkám a tvarům interiéru.

Tento způsob, jak dělat věci jinak, změnil povahu konvenčních funkcí interiéru. Vzhledem k tomu, že nejblíže jezdci je jeho helma, přejímá nyní její hledí funkci displeje a do zorného pole řidiče promítá důležité informace, jako je rychlost vozu, zařazený rychlostní stupeň a otáčky motoru. BMW 3.0 CSL Hommage R tak zvyšuje přímé vnímání řidiče. Head-Up Displej, který bez jakéhokoliv rušivého efektu řidiče informuje o veškerých důležitých jízdních údajích a který se již osvědčil v sériových modelech BMW, zde nabírá zcela nový rozměr. Tahle hra se jmenuje „Oči na silnici, ruce na volantu“ – řidič se tedy může plně koncentrovat na řízení vozu.

Přečtěte si také:  Škoda odhaluje studii Vision 7S. Dostane infotainment s displejem na výšku

Kromě toho, že napomáhá ve výkonu povolání, závodní kombinéza v klasickém designu od značky Puma® viditelným způsobem vyjadřuje spojení mezi jezdcem a vozem. Má-li řidič obě ruce na volantu, podsvícené lemování rukávů kombinézy zobrazuje některé informace – například nejvhodnější okamžik pro přeřazení. Tvar bočnic velkého závodního sedadla z uhlíkových kompozitů odpovídá tělesné anatomii řidiče, takže poskytuje maximální oporu těla za všech podmínek. Současně zaručuje, že tělo řidiče je v nejtěsnějším možném spojení se strojem, díky čemuž vůz za všech okolností cítí doslova celým tělem. Jeho reakce tak mohou být rychlejší a efektivnější. Bílá sedačka se speciálním prošíváním, integrovaným do její skořepiny, napodobuje vzhled závodní kombinézy, zatímco typické pruhy BMW Motorsport na šestibodových pásech přinášejí do interiéru další barevné kombinace.

Nadšení pro lehkou konstrukci a technická vylepšení

Základem mimořádně minimalistické geometrie interiéru je ochranná klec z uhlíkových kompozitů, která je integrována do střechy vozu a jeho bočních partií. Všechny prvky v interiéru jsou zde naprosto nezbytné – každý komponent byl navržen s ohledem na maximální funkčnost, přímo spojenou se strojem nebo s řízením. V interiéru, který je téměř celý vyroben z uhlíkových kompozitů, je pouze na jednom místě použité dřevo, a to na „přístrojové desce“ v podobě příčného nosníku, tedy strukturálního prvku. To je odkaz na centrální prvek předchozího BMW 3.0 CSL, kde i závodní verze byla vybavena výrazným dřevěným obložením celého interiéru. Mimořádně zajímavým prvkem jsou doplňkové informace, které dřevem prosvětlují. Na dřevěné liště přístrojové desky vozu BMW 3.0 CSL Hommage R je zobrazen okruh Laguna Seca i s brzdnými body, který odkazuje na květnové vítězství BMW 3.0 CSL z roku 1975.

Snaha o dosažení minimální hmotnosti je viditelná zejména na sloupku řízení. Protože se jedná o mechanické spojení mezi vozem a řidičem, je domovem všech ovládacích prvků a ovladačů. Jediným „komfortním“ prvkem jsou dva výdechy ventilace na sloupku řízení, které řidiče zásobují čerstvým vzduchem. Malý displej na sloupku řízení podle potřeby zásobuje řidiče sekundárními informacemi, jako jsou časy dosažené v předchozích kolech, informuje ho o celkové době závodu a aktuální pozici. Dalšími závodními prvky v interiéru vozu jsou červené trysky hasicího přístroje, samotný hasicí přístroj a dva přepínače na středovém panelu pro nouzové vypínání motoru a ovládání hasicího mechanismu. Vzadu je místo pouze pro dvojici helem, které ve chvíli, kdy nejsou používány, drží na místě pás.

Přečtěte si také:  Spletli si dálnici se závodní dráhou. Policisté změřili v Česku dvěma řidičům rychlost přes 200 km/h

Motorsport skrz naskrz – exteriér

„Interiér i exteriér BMW 3.0 CSL Hommage R primárně odráží funkčnost,“ vysvětluje Karim Habib, šéfdesignér značky BMW. „Co se řidiče a vozu týká, vnitřní i vnější design vychází z požadavků motoristického sportu – na jedné straně stojí aerodynamika a jízdní dynamika, na druhé co možná nejpřímější spojení mezi jezdcem a jeho strojem. Podle mého názoru Hommage tento přístup vyjadřuje velmi emotivním způsobem. Současně na Hommage najdete všechny detaily originálního BMW 3.0 CSL, a to v původní podobě. Tohle auto je poklonou vozu z roku 1975.“

Design exteriéru BMW 3,0 CSL Hommage R je čistým vyjádřením motoristického sportu. Protáhlá karoserie je lemována výraznými spoilery, mohutnými podběhy kol a výrazným přítlačným křídlem, které rovněž reflektuje originální BMW 3.0 CSL. Každý detail vozu Hommage má svůj původ v úspěšném závodním stroji z roku 1975, ovšem všechny prvky byly náležitě modernizovány a technicky začleněny do moderního designového jazyka. Barvy, grafika, nemluvě o použití čísla 25, odkazujícího na mimořádně úspěšnou sezonu 1975, ve které tovární BMW 3,0 CSL získala rekordních 25 vítězství. BMW 3.0 CSL Hommage R dokonce oživuje takové detaily, jako je nápis „Bavarian Motor Works“ na předním a zadním okně. Plochy obnažených uhlíkových kompozitů zdůrazňují nízkou hmotnost vozu z roku 1975, stejně jako představují špičkový materiál moderní doby.

Výkon a sportovnost

Přední část BMW 3.0 CSL Hommage R je jednou z nejširších a nejníže položených v celé rodině vozů BMW a pozitivním způsobem vyzařuje sílu a sportovnost vozu. Plochy a grafické detaily předního nárazníku dávají vyniknout kolům vozu a podtrhují široké a mohutné vzezření. Ve středu přední části je umístěna velká maska chladiče v podobě typické dvojice ledvinek BMW, odkazující na jejich vzpřímené pojetí ze 70. let. Sportovní tvary přední části vozu zdůrazňuje dobře známá čtveřice světlometů v aktuální hexagonální podobě. Laserové světlomety společně s LED technologií dovolují vytvořit jemnou a moderní grafiku a jejich úzké kontury dodávají BMW odhodlaný výraz, typický pro ostatní modely značky. Stylizované, modře podsvícené písmeno X uvnitř světlometů od sebe odděluje jednotlivé funkce světel a současně odkazuje na zalepené světlomety používané ve vytrvalostních závodech. Velký černý přítlačný spoiler s trikolórou BMW Motorsport je vyrobený z uhlíkových kompozitů a dotváří přední část vozu, která díky němu téměř škrtá o zem. Společně s maskou chladiče se stává vizuálním výrazem obrovské dynamiky a výkonu motoru. Při pohledu z boku se nárazník a maska chladiče stávají moderním pojetím žraločí přední části, která už v roce 1975 způsobovala mezi lidmi patřičný rozruch. Díky tomuto designu si BMW 3.0 Hommage R nespletete s žádným jiným vozem.

Přečtěte si také:  BMW znovu láká na M3 Touring. Velmi ostré kombi testovalo na Nürburgringu

Pohled z boku – sportovní styl s elegantním nádechem

Dlouhý rozvor a svažující se přední část opticky protahují siluetu vozu Hommage a propůjčují jí nádech elegance, která doplňuje dominantní sportovnost vozu. Tento dojem ještě více zdůrazňuje grafické pojetí boků vozu. Lesk karoserii dodává exkluzivní bílá barva Brilliant White s mírně metalickým efektem, jež mohutnému vozu propůjčuje téměř sošný vzhled. Pruhy v barvách BMW Motorsport se nacházejí vpředu, vzadu i na bocích a zvýrazňují svalnaté tvary vozu. Tmavé karbonové plochy dotvářejí boční partie na jejich spodní hraně a poukazují na nízkou hmotnost originálního BMW 3.0 CSL. Unikátním prvkem jsou zlatá 21palcová kola z lehkých slitin a černým ozdobným vykládáním.

Zadní část – svalnaté pojetí

Zadní část BMW 3.0 CSL Hommage R dává najevo maximální sportovní ambice. Velký zadní spoiler a dvojitý difuzor z uhlíkových vláken pocházejí přímo ze závodního vozu a vynikají aerodynamickou propracovaností. Mohutně tvarovaný zadní nárazník přitahuje pozornost směrem ke kolům a vizuálně dává na odiv sílu BMW 3.0 CSL Hommage R. Design zadních svítilen je obzvláště výrazný. Zadním spoilerem prochází LED světelný pás, který spojuje zadní světla a současně tvoří stylistické ohraničení zadní části vozu.

BMW 3.0 CSL Hommage R se vyznačuje mimořádnou dynamikou i při pohledu shora. Kapota se od masky chladiče rozšiřuje ke světlometům ve tvaru širokého „V“, čímž odkazuje na typický dynamický prvek starších Coupé značky BMW.