Bezpečnostní pás: Centimetry mezi životem a smrtí + video

Autor: Tisková zpráva - 10. 6. 2016


Je to jen krátký pohyb pro člověka, ale zásadní pro jeho přežití – zapnutí bezpečnostního pásu. Není ale zapnutí jako zapnutí. Je zásadní také pás dotáhnout. Těch pár centimetrů mezi pásem a naším tělem může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí….

Nejprve něco z historie. Vůbec poprvé použil pětibodový bezpečnostní pás v autě Louis Renault v roce 1903. Tříbodový pás, jak ho známe dnes, zkonstruoval Švéd Nils Bohlin a švédská automobilka Volvo ho premiérově do standardní výbavy svého vozu instalovala v roce 1959. Netrvalo příliš dlouho a bezpečnostní pás se začal používat i v tehdejším Československu. První povinné používání bezpečnostních pásů posádky u automobilu na předních sedadlech, ale ještě jen mimo obec, bylo u nás zavedeno vyhláškou č. 80/1966 Sb. od 1. ledna 1967. Povinnost ve stejném rozsahu, tedy stále ještě pouze mimo obec, pro cestující i na zadních sedadlech, se objevila ve vyhlášce č. 100/1975 od 1. ledna roku 1976. A povinnost používat bezpečnostní pásy na všech sedadlech i v obci, byla u nás zavedena od 1. ledna 1990 (vyhláška č. 99/1989 Sb.).

Podle současného znění zákona č. 361/2000 Sb. musí být řidič i přepravovaná osoba na sedadle vybaveném pásem připoutáni vždy. Výjimky se potom týkají např. couvání, zdravotních důvodů nebo přesně vyjmenovaných profesí, např. bezpečnostních sborů, horské služby nebo ozbrojených sil.

Čísla hovoří jasně

Bezpečnostní pásy zachránily při nehodách za dobu své moderní existence více než 1 000 000 lidských životů. Přesto se mezi námi stále najdou nezodpovědní řidiči, kteří podléhají přesvědčení, že pásy nejsou potřeba, a někteří dokonce tvrdí, že jejich používání může být nebezpečné. Nebo že nestojí za to, se na malou vzdálenost zdržovat s jejich zapínáním. „Přesto, že povinnost připoutat se bezpečnostním pásem platí i na našich silnicích už pěknou řádku let, stále jsou tací, kteří riskují nejen pokutu a ztrátu bodů, ale především životy své, ale i ostatních, především svých blízkých a kamarádů, se kterými v autě cestují,“ uvedl k přetrvávajícímu nešvaru šéf BESIPu, Martin Farář. „Stejně důležité je před jízdou nezapomenout seřídit si výšku pásu, pořádně jej dotáhnout, a nezapomenout na správné nastavení opěrky hlavy.“

Statistická data jeho slova podporují, po zavedení bezpečnostních pásů totiž významně poklesl počet těžkých a smrtelných úrazů. Při nehodách podle statistiky na předních sedadlech umírá nepřipoutaný člověk 6x a v obci dokonce 8x častěji, než připoutaný, na zadních sedadlech pak umírá 71 % lidí coby nepřipoutaní.

Účinnost bezpečnostního pásu je závislá také na druhu srážky. V případě čelního nárazu je účinnost pásu 43 %, v případě bočního nárazu 39 %, při střetu zezadu 49 % a při převrácení vozu 77 %.

Bezpečnostní pásy jsou nejúčinnější do rychlosti 50 km/h.

Nedotažený pás nám neprospěje

Nejde však jen o samotný návyk připoutat se před každým vyjetím, ale také o to, jak tento automatický a samozřejmý pohyb udělat. Důležité je mít pás správně nastavený tak, aby nevedl přes náš krk, ale přes rameno. Po zapnutí pásu bychom ho měli dotáhnout tak, aby pevně přiléhal k našemu tělu. Mnohým je to nepříjemné, ale v případě nárazu nás uvolněný pás nezachytí okamžitě, ale naše tělo bude pokračovat nesníženou rychlostí do chvíle, než nás pás zachytí. Mohou to být centimetry, ale i víc, a o to víc se přiblížíme vybuchujícímu airbagu. Řada lidí si pás úmyslně povoluje v oblasti pasu, ženy zase často pás drží rukou, aby je netlačil do prsou, v takovém případě pás zafunguje až se značným zpožděním, naše tělo nezastaví a zvyšuje se riziko zranění nejen od airbagu, ale i od samotného pásu. Pro stejný účel výrobci montují do aut předpínače bezpečnostních pásů. V případě havárie se tak automaticky díky použití patrony umístěné pod sedačkou, bezpečnostní pásy celé posádky dotáhnou a jejich těla se zafixují ve správné poloze. Pokud jsou předpínače použity společně s airbagy, snižuje se výrazně riziko zranění. A právě nedotažený pás k tělu toto technické řešení devalvuje. Ostatně některé automobilky už dnes do svých aut montují automatické dotažení pásu po jeho zapnutí, a to právě z důvodu snížení míry zranění při případné nehodě.

Pozor na bundy

Stejný nedostatek, jaký může způsobit nedotažený bezpečnostní pás, může případně způsobit i taková zdánlivá maličkost, jakou je oblečení, např. v zimě nadýchané péřové bundy nebo teplé svetry. Bezpečnostní pás se totiž ani v tomto případě dostatečně nepřitiskne k tělu a hrozí zbytečné zranění. V zimních měsících by tedy řidič měl přemýšlet, jaké oblečení si on i jeho posádka nechá na sobě. Rozhodně by se na tento detail nemělo zapomínat u dětí, a okamžitě, jak se prostor auta vyhřeje, je z teplého oblečení odstrojit.

Klíče + Mobil + Bezpečí

Pozor bychom si měli dát také na předměty, které máme v kapsách. Klíče, mobil a jiné podobné předměty, jež nám zůstanou mezi pásem a tělem, nám při nehodě mohou zbytečně ublížit. Nezapomínejme, že při nárazu 50 km/h váží díky přetížení 90 kg těžký člověk takřka 5,5 tuny! Takovou hmotnost musí pás zadržet a je-li mezi naším tělem, například kyčelním kloubem nebo žebry a pásem pevný předmět, je drcen právě takovou silou.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru