SKODA_KAROQ-stresni_box-snehove_retezy-zima-snih

Bez sněhových řetězů se na horách neobejdete. Poradíme, jaké vybrat a jak je nasadit

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, srovnávač Rixo - Foto: Škoda - 17. 1. 2025


Zimy v Česku nejsou nijak těžké, ale přeci jen se můžeme dočkat souvislé vrstvy sněhu, ledu a výrazně zhoršených jízdních podmínek. Často sice jen na horách, ale právě tam jsou sněhové řetězy často naprostou nutností a povinností. Na to upozorňuje i dopravní značení, které není radno ignorovat.

Kdy jsou nutné?

Možná si chcete jet jen na víkend zalyžovat, ale i v tomto případě je nutné myslet na správnou zimní výbavu. A jakkoliv nejsou sněhové řetězy součástí povinné výbavy, do kufru auta je určitě před cestou přibalte. Právě na horách se totiž můžete potkat s dopravní značkou „Sněhové řetězy“, která přímo říká, že pokud je v takto označeném úseku na silnici vrstva sněhu nebo ledu, je vaší povinností je mít na autě nasazené. Pokud to nesplníte, můžete se na místě dočkat pokuty do 2000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč. Pozor ale na to, že v místech, kde není souvislá sněhová nebo ledová pokrývka na silnici sněhové řetězy používat nesmíte.

Připomínáme také, že ve chvíli, kdy máte nasazené řetězy, nesmí vám ztěžknout noha na plynu! Maximální povolená rychlost s řetězy je 50 km/h.

Jaké vybrat a kam s nimi?

Při výběru sněhových řetězů dávejte v prvé řadě pozor na správný rozměr, případně typ. Roli hraje rozměr pneumatik, pohon auta, ale i jeho typ. Každý výrobce má řetězy přesně dle těchto kritérií označené, vy si musíte vybrat, zda budou lepší ocelové, textilní, plastové nebo klidně samonapínací. Se správným výběrem vám může pomoci přímo výrobce, respektive jeho autorizovaní prodejci, kteří jsou schopni dodat řetězy přesně na váš vůz.

Hyundai a Kia vyvíjejí technologii integrovaných sněhových řetězů ze slitiny s tvarovou pamětí

Jejich nasazení si pak vyzkoušejte ještě před cestou. U některých je to otázka chvilky, jiné chtějí trochu zručnosti. Nechcete ale se zmrzlýma rukama zjistit, že vůbec netušíte, jak řetězy nasadit. „Mějte na paměti, že sněhové řetězy v České republice nelze nahradit pneumatikami s protiskluzovými hroty. Používání pneumatik s hroty je zde zakázáno pro veškerá vozidla s výjimkou vozidel záchranné služby pod pokutou 2000 Kč,“ radí Martin Ždímal ze srovnávače Rixo.

Pro řadu motoristů je také velkou otázkou, na jaká kola řetězy nasadit. Je to přitom snadné. Pokud máte předokolku, tak na přední kola. Pokud zadokolku, tak na zadní. A pokud máte auto s pohonem všech kol, pak ideálně na všechna, ale platí, že alespoň jedna náprava mít řetězy musí.

Jak to vidí pojišťovny?

Možná si myslíte, že dopravní značka upozorňující na nutnost řetězů není důležitá a ten kopec sjedete. Problém ale nastane nejen v případě policejní kontroly, ale také nehody. A to jak z pohledu zákona, tak pojišťovny. „Pokud neobujete sněhové řetězy tak, jak po vás vyžaduje dopravní značka, můžete se dostat do problémů nejen s policií, ale i pojišťovnou, pokud se naneštěstí stanete viníkem dopravní nehody. V případě, že se budete domáhat plnění z vašeho havarijního pojištění, pojišťovna může za nedodržení pravidel silničního provozu plnění krátit nebo odmítnout. A také nezapomeňte, že náhradu škody vyplacenou z vašeho povinného ručení poškozené osobě může následně pojišťovna vymáhat po vás,“ doplnil Martin Ždímal.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru