tankovani-cerpaci-stanice-palivo-bmw-m760li-xdrive
BMW M760Li xDrive | Foto: Pavel Srp

Dlouhodobé zdražování pohonných hmot opět podpořilo zájem o tankovací karty s plošnou cenou paliv. Instrument dříve dostupný jen firmám s velkými odběry paliv mohou díky konceptu nákupní aliance využívat i malé firmy nebo živnostníci. A právě ti tankovací karty během loňského krizového roku doslova objevili. Zájem o plošné ceny napříč všemi segmenty podnikání výrazně roste i letos. Nákupní aliance Axigon eviduje za první pololetí meziročně čtvrtinový růst odběrů paliv.

Celý letošní rok se nese ve znamení prudkého zdražování benzínu a nafty. Zatímco na začátku ledna se cena obou paliv pohybovala pod úrovní 28 korun za litr, benzín je nyní více než o 5 korun dražší. Nafta zdražila díky snížení spotřební daně méně, i tak je její cena od začátku roku o 4 koruny vyšší. Průměrné spotřebitelské ceny pohonných hmot se dle posledních údajů ČSÚ dostaly na 33,58 Kč/l u benzínu a 31,63 Kč/l u nafty.

Přečtěte si také:  "Zákaz spalovacích motorů je nedorozumění," myslí si šéf vývoje Porsche, a má docela pádné argumenty

„Ještě loni v květnu přitom stál po prudkém propadu cen v důsledku mimořádných opatření litr nafty průměrně 25,70 Kč a litr benzínu 25,30 Kč. Ceny obou paliv jsou tak dnes již o 8, resp. 6 korun na litru výše,“ připomíná Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. K tomu dodává, že pandemie koronaviru covid-19 ještě více podpořila zájem firem, ale i živnostníků o tankovací karty, které umožňují čerpat palivo v režimu tzv. plošné ceny. „Všeobecná nejistota ohledně podnikání a nutnost hledat další úspory přinesla do té doby nevídaný zájem v segmentu menších firem i podnikatelů. Tankovací kartu totiž již lze využívat bez závazků k minimálním odběrům a současně dosáhnout na reálnou slevu. Například plošná cena nafty v síti EuroOil činila loni v květnu 23,59 Kč/l, což byla oproti průměrným cenám více než dvoukorunová úspora na každém litru paliva,“ říká Damir Duraković.

Letošní dovolená prodraží o pohonné hmoty. Vyšší ceny než u nás má Chorvatsko nebo Itálie

Plošná cena paliv je dlouhodobě pod cenovým průměrem trhu. Platí pro celou síť dané petrolejářské firmy bez ohledu na lokalitu a ceny na stojanech konkrétní čerpací stanice, takže v případě dálničních pump může být úspora na litru ještě výrazně vyšší. Tankovací karty nicméně umožňují také zjednodušení celé administrativy okolo plateb za palivo. Řidič nemusí schraňovat účtenky nebo disponovat hotovostí a veškeré transakce obdrží firma v souhrnném vyúčtování.

V období pandemie se pak díky své bezkontaktnosti ukázaly tankovací karty jako jeden z vhodných nástrojů, jak snížit riziko nákazy. Nejen, že platby probíhají bezhotovostně a omezí se i nadbytečný kontakt a papírování třeba mezi řidičem a účetní, ale například v síti Shell je možné platit přes mobilní aplikaci doslova přímo z automobilu.

Přečtěte si také:  Protlačovat elektromobily nemusí jen úlevy, ale i zdražování benzinu. V Nizozemí už stojí litr přes 50 korun

Nadprůměrný zájem o tankovací karty s plošnou cenou ze strany menších firem a živnostníků byl průvodním jevem loňského „koronavirového“ roku. V letošním prvním pololetí zájem dále roste, a to ze strany podnikatelských subjektů všech druhů a velikostí. „I přes významné omezení ekonomických aktivit v prvních dvou měsících letošního roku kvůli celostátnímu lockdownu, jsou již celkové odběry paliva u firem sdružených v naší nákupní alianci v prvním pololetí nad loňskou skutečností za stejné období. Meziročně odběry u některých našich partnerů rostly až o 25 %, čímž se současně dostáváme na rekordní úrovně měsíčních odběrů paliv přes 5,5 mil. litrů,“ dodává Damir Duraković.

Přidat komentář