Asi každému dojde, že pro opravdu malé děti je dětská autosedačka nezbytností? Co ale trošku odrostlejší výrostci? Opravdu do sedaček při každé jízdě poutáte i je?
Policisté se na používání bezpečnostních pásů a dětských sedaček zaměřují s železnou pravidelností. A stejně často při těchto kontrolách musí řešit rodiče, kteří své děti do sedačky před cestou nepřipoutali. Přitom to zabere jen chvilku, která v konečném důsledku může dětem zachránit život. Specialisté upozorňují také na to, že stejně jako je důležité samotné použití sedačky, je také důležitý její správný výběr. A to jak u opravdu malých dětí, tak i u těch větších a iu školáků.
Důležitá je opěra páteře
Podle současného zákona musí mít dětský zádržný systém každé dítě, které neměří více než 150 cm a neváží více než 36 kg. Spousta rodičů sahá po levnějších podsedácích, které se dají snadno přemisťovat z auta do auta a při nevyužití nezaberou tolik místa.
Jak na správné cestování s dětskou autosedačkou? Poradíme, na co si dát pozor
„Podsedák však v případě nehody dítě dostatečným způsobem nechrání. Zajišťuje především vyvýšení dítěte, aby mu bezpečnostní pás vedl přes klíční kost, a nikoliv přes krk,“ upozorňuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti. Přitom odpovídající ochrana citlivých částí, jako jsou hlava a krk, může pomoci předejít kritické situaci. Proto je lepší volt klasickou dětskou autosedačku i pro větší děti.
Vždy vybírejte sedačku s vysokou zádovou opěrkou a ochranou hlavy. Zvolit můžete takzvané rostoucí sedačky, které jsou navrženy tak, aby individuálně rostly společně s dítětem až do dosažení výšky 150 cm. Maximální hmotnost dítěte je povětšinou omezena na 36 kg, někteří výrobci ovšem nastavují limit svých rostoucích autosedaček až na 50 kg.
Při nákupu sedačky mějte dítě s sebou. Nebojte se ho v prodejně do sedačky posadit, ověřte, že se dítěti sedí dobře, že na něj například sedačka není úzká. U menších dětí zase berte v potaz i materiál sedačky. A to proto, aby se zbytečně nepotily, ale i proto, aby šla sedačka dobře vyčistit.