Tesla Model S autopilot

O přelomové a kontroverzní Tesle (Model S) se mimo situaci, která vznikne, když dáte svoje dítě na zadní sedačky, budeme bavit ještě jednou. Tentokrát kvůli nové vychytávce, která přišla s poslední aktualizací softwaru vozu.

Jak určitě dobře víte, Tesla Motors snad jako jediná automobilka na světe významně inovuje své, již prodané vozy. Namátkou uvedeme například „Ludicrous mode“ z předposlední aktualizace, který u modelů s pohonem všech kol, P 85D, zkrátil zrychlení na 100 km/h na pouhých 2,8 sekundy. Poslední aktualizace, s pořadovým číslem 7.0, však přinesla poměrně nečekané novinky. Jedná se o systém autopilota. Ano, čtete správně. Nicméně je dobře už na začátku uvést, že se nejedná o plnohodnotný systém autonomního řízení, a že Tesla všude striktně uvádí, že se jedná o beta testování. Systém lze aktivovat pouze na dálnici, po dodržení několika pravidel. Hlídá si odstup od ostatních aut a poradí si dokonce i se změnou jízdního pruhu, což je hlavní odlišnost od systémů, které aktuální nabízejí prémiové automobilky.

Nicméně, lidé jsou různí a jeden holandský zákazník vtipně ignoroval tu část o beta testování a neplnohodnotnosti systému. Funkce autopilota ho evidentně, celkem logicky zaujala, a tak vyrazil na místní dálnici. Když zavřeme obě oči nad tím, že tuto jízdu natočil na video, už ale nezbývá jak přimhouřit oko nad faktem, že jako ideální místo pro natáčení videa si vybral zadní sedadlo. Korunu tomu nasadil tím, že v automobilu byl sám, tudíž ani na místě spolujezdce nikdo neseděl. Neskutečně hloupý čin tak nezachrání ani video samotné, protože se z něj nic zásadního nedozvídáme.

Sám velký Elon Musk se k tomuto počinu (Holanďan navíc není jediný, kdo měl takový nápad) vyjádřil dost jasně a rozhořčeně. Nedělá to dobrou reklamu společnosti a v další, povinné aktualizaci budou zavedena opatření, která podobným kaskadérským kouskům zamezí. Nebude to nic složitého. Systém půjde zapnout pouze v přítomnosti řidiče na „jeho správném sedadle“ a to lze zkontrolovat jak čidly v sedadle, tak pomocí senzorů, které normálně slouží k hlídání řidičovy únavy.

Ano, pan kaskadér sice předvedl celému světu nízkou hladinu své inteligence, ale není ještě větším problémem fakt, že Tesla vypustila na veřejné silnice takto nedotažený systém, který takové chování dovolí?

Přečtěte si také:  Jel opilý, tak Teslu přepnul na Autopilot. Naboural do zasahujících hasičů a záchranářů

tesla-autonomni-rizeni