Ačkoliv i sama automobilka Tesla Motors stále dosti hlasitě říká, že jejich systém (zatím stále ještě jen poloautonomního řízení) „Autopilot“ není dostatečně vyzkoušen a vyladěn, najde se dost takových, kteří jakoby Tesle nechtěli věřit a zkouší, co systém vlastně zvládne a jak ho obejít. Někteří to dokonce zkouší v provozu, čímž nehazardují nejen s životem a majetkem svým, ale i všech ostatních.

Pokud jste někdy s Teslou jeli, tak víte, že i při aktivovaném „autopilotu“ je potřeba držet alespoň jednu ruku na volantu. Systém sice pracuje v jistém slova smyslu sám, ale ví, že vy jako řidič stále máte vůz pod kontrolou a dáváte pozor na cestu. Je to stále jen aktivní asistent.

Realita ovšem často bývá úplně jiná. Tento systém tvoří soustava řídících jednotek a kablíků, které umí lidský mozek „přechytračit“. A stačí k tomu málo. Jistý řidič Modelu S přišel na to, že čidla ve volantu, která snímají hmotnost vaší ruky, ošálí i obyčejný pomeranč. Jakkoliv to zní šíleně, funguje to. Volant si totiž pak myslí, že máte ruku na volantu a pracuje sám.

Jenomže jak jsme říkali na začátku, systém není všemocný, což dokazuje několik nehod Tesly právě ve chvíli, kdy se řidič nevěnoval řízení. V případě přiloženého videa prý natáčení probíhalo na zcela prázdné silnici a Tesla takto sama jela rychlostí 138 km/h asi 20 minut.