Muž řídící auto ve slunci
Pro jízdu na delší vzdálenosti nepoužívejte obyčejné sluneční brýle, ale polarizační brýle pro řidiče, které chrání oči před únavou a minimalizují množství odražených slunečních paprsků.

Letní období je pro řidiče aut nejrizikovějším, protože přináší spoustu nástrah v podobě vedra, sucha, oslnivého slunce, ale také kolon nebo většího počtu cyklistů. Ať už máte v plánu vyrazit na dovolenou, nebo cestujete za prací, měli byste se mít během léta obzvláště na pozoru. Pokud si uvědomíte, na co si dát při řízení pozor, budete schopni krizové situace předvídat a riziko nehody snížíte na minimum. Chcete být na léto za volantem připraveni? Přečtěte si náš článek.

Oslnivé slunce – nepřítel všech řidičů

Několikakilometrová jízda přímo proti slunci je pro řidiče nepříjemná a také nebezpečná, protože snižuje viditelnost a přehlednost. Větší riziko však představuje náhlé oslnění sluncem, ke kterému dochází například při výjezdu z lesa nebo tunelu do otevřené krajiny. Při oslnění nereagujte prudkými pohyby, které mohou ohrozit vás i protijedoucí řidiče.

Při řízení auta v letních prosluněných dnech doporučujeme používat kvalitní sluneční brýle pro řidiče, které sníží míru oslnění a vyfiltrují i nepříjemné odlesky. Pro jízdu na delší vzdálenosti nepoužívejte obyčejné sluneční brýle, které zkreslují podání barev a počet odlesků často násobí. Pro řízení aut jsou vhodné polarizační sluneční brýle, které poskytují navíc ochranu před nepříjemným horizontálním světlem a množství odražených slunečních paprsků minimalizují. Brýle s polarizačními filtry pořídíte nejen v očních optikách, ale také ve specializovaných obchodech s potřebami pro řidiče. Vybírejte takové typy, které mají zvýšenou odolnost a ochranu proti roztříštění.

Vysoké teploty v autě jsou stresující a narušují koncentraci

Klimatizace dokáže řízení auta v nejparnějším dni zpříjemnit, přesto vás od ostrých slunečních paprsků zcela neochrání. Vysoké teploty v autě vedou ke stresu a narušení koncentrace. Snažte se proto i během jízdy ochlazovat, pijte dostatek tekutin a vozte s sebou ručník nebo náhradní oblečení. Dělejte časté zastávky na benzinových stanicích, kde si můžete opláchnout ruce a obličej. Před řízením se pak natřete opalovacím krémem, ruce i obličej si totiž můžete nepříjemně spálit i za volantem.

Pozor na cyklisty a motorkáře

Během léta se na silnicích pohybuje velký počet cyklistů, jejichž objíždění je často problematické. Abyste minimalizovali riziko střetu, objíždějte cyklisty velkým obloukem (ideálně kompletně v levém pruhu). Pokud je v protisměru provoz, raději zpomalte a počkejte, než se levý pruh uvolní. Objíždění na těsno je pro cyklisty velmi nepříjemné a především nebezpečné.

Během léta si dejte velký pozor také na motorkáře. Neustále kontrolujte boční zrcátka a nedělejte prudké pohyby. Myslete na to, že se zpravidla pohybují rychle a mohou se ve vašem zorném poli objevit až na poslední chvíli. Bohužel, mezi motorkáři a řidiči aut dochází k mnoha nedorozuměním, která vedou k závažným dopravním nehodám.

Jízdě v kolonách se zřejmě nevyhnete

Během letních měsíců vyráží mnoho řidičů na dovolené, a tak je provoz hustý. Vzhledem k velkému počtu opravovaných úseků silnic a dálnic se každý rok tvoří velké kolony, se kterými je potřeba počítat. Uvědomte si, že v koloně můžete strávit i několik hodin, proto mějte po ruce dostatek pitné vody. Jízda v dlouhých kolonách je pro řidiče stresující a vede ke vzniku zbytečných konfliktů. Buďte rozumní a ohleduplní k ostatním řidičům a zopakujte si důležitá pravidla jízdy v kolonách včetně správného postupu vytvoření záchranné uličky.

Pozor na přívalové deště a bleskové záplavy

S parnými dny přichází ruku v ruce i bouřky a přívalové deště, které mohou být při jízdě v autě velmi nebezpečné. Pokud vás zastihne silná bouřka na cestách, upravte rychlost, případně zastavte na bezpečném místě a vyčkejte, než se počasí umoudří. Velkým rizikem jsou také bleskové povodně, během kterých voda zaplaví i cesty. Pokud nemáte SUV nebo terénní vůz, nesnažte se projíždět místem, kde hloubka vody přesahuje cca 15 cm. Je velké riziko, že přejezd takového úseku váš vůz nezvládne a vy uvíznete v místě, kde může hladina během krátké doby stoupnout mnohem víc.

Připravte se na nástrahy, které na vás na silnicích během léta číhají, a buďte předvídaví. AZ Pneu vám přeje letní cestování s velkou pohodou a bez dopravních nehod.