Auto roku 2013 v ČR: Volvo oceněno za technickou inovaci roku 2013

Od Pavel Srp | 17. 1. 2013 0

19. ročník prestižní ankety Auto roku 2013 vyhlásil v pražském Top Hotelu Praha své vítěze. Cenu za nejvýznamnější technickou inovaci udělila dvaatřicetičlenná porota složená z odborných motoristických novinářů automobilce Volvo za airbag pro chodce, který byl poprvé představen u nového modelu V40.

Anketu Technická inovace roku 2013 pořádá Klub motoristických novinářů (KMN) a Klub motoristických publicistů (KMP) ve spolupráci se Svazem dovozců automobilů (SDA) a Sdružením automobilového průmyslu (Sdružení AP) jako doplňkovou anketu hlavní soutěže Auto roku 2013 s cílem ocenit nejvýznamnější technickou inovaci v automobilové oblasti.

A jak tento revoluční systém, který přináší ochranu chodcům v případě, kdy se kolize stane nevyhnutelnou, vlastně funguje? V přídi vozu je zabudováno sedm čidel, která přenášejí signály do řídicí jednotky. Když se automobil dostane do kontaktu s cizím objektem, signály se změní. Řídicí jednotka signály zpracuje, a pokud objekt vyhodnotí jako lidské nohy, aktivuje se airbag pro chodce. Závěsy kapoty jsou vybaveny pyrotechnickým uvolňovacím mechanismem, který při aktivaci systému vytáhne čepy a uvolní zadní část kapoty. Zároveň se uvolní airbag, který se začne plnit plynem. V průběhu nafukování airbag nadzvedává kapotu. Ta se zvedne celkem o deset centimetrů a v této poloze zůstane.

Zvětšená mezera mezi kapotou a tvrdými částmi v motorovém prostoru umožňuje deformaci kapoty, která pomůže utlumit sílu nárazu těla chodce. Airbag tak plní dvě funkce. Zaprvé zvedne kapotu, čímž pod ní vytvoří potřebný prostor, a zadruhé změkčí dopad těla chodce na tvrdé části v okolí čelního skla.

Samotný airbag se skládá z vaku a vyvíječe plynu. Po aktivaci je vak během několika milisekund naplněn plynem. V nafouknuté poloze airbag zakryje celou štěrbinu, kde jsou umístěny stěrače, přibližně jednu třetinu čelního skla a spodní část A-sloupků. Celá sekvence od aktivace systému do plného nafouknutí trvá několik setin sekundy.

Systém je aktivní při rychlostech od 20 do 50 km/h. Ke třem čtvrtinám veškerých srážek s chodci dochází při rychlostech do 40 km/h.

V současné době je airbag pro chodce součástí standardní výbavy modelů Volvo V40 i V40 Cross Country, který právě dorazil na český trh.

Přečtěte si také:  YouTube bude možné již brzy stáhnout jako aplikaci do modelů Volvo

Tisková zpráva/-PS-