Arcimoto-Family-header

Aktuální doba je hodně zrychlená, mění se prakticky vše téměř před očima, automobilový průmysl nevyjímaje. Ba právě naopak. Auto už dávno není členem rodiny, naopak jde o běžnou spotřební věc, kterou už lidé často nepotřebují ani vlastnit. A tím pádem se mění i samotná auta. V Americe teď vymysleli úplně novou třídu a nazvali ji FUV.

Americká společnost Arcimoto použila poprvé název FUV. A co se pod ním skrývá? „Fun Utility Vehicle“! Z názvu samotného tak vyplývá, že má jít o vozidlo, které má v prvé řadě bavit. V té druhé je ale prý stále „užitkové“. 

Když se na výtvor Arcimoto podíváte, vlastně nejde ani tak o auto. Jde o jakousi elektrickou tříkolku, tedy něco, co je na pomezí mezi autem a motorkou. Z podstaty této karoserie nejde o nic zas tak převratného, ale Američané na autě pracovali celé desetiletí. Informace, fotky a videa do světa pouštěli již dříve, ale teprve teď se stroj začíná vyrábět.

A důvod pro takový dopravní prostředek? Snižování emisí. Je malé, lehké a je to elektromobil. Lokálně tak nevypouští žádné emise a je schopno dojet až 165 kilometrů. Pokud budete využívat maximální (elektronicky omezenou) rychlost 120 Km/h, pak to ale bude mnohem méně.

A na kolik si ho v Arcimoto cení? Věru to málo není. Předobjednávky jsou již spuštěny a zájemci budou muset zaplatit 20 tisíc dolarů, což je podle aktuálního přepočtu asi 470 tisíc korun. I tak už ale společnost registruje více než tři tisíce objednávek.