Archeologové našli nejstarší hračku, která vypadá jako autíčko

Autor: Anina Russová - 22. 9. 2013


Když jsme byli malí, měli jsme každý nějakou tu oblíbenou hračku, mohl to být náklaďáček, autíčko nebo třeba vláček či panenka. Já třeba strašně ráda vzpomínám na oranžovou plastovou vyklápěčku, na které se dalo jezdit z kopce. Nebylo to úplně bezpečné, ale byla to neskutečná legrace. :) Když už jsem byla starší, dostala jsem od svého tatínka skvělé Porsche 911 na dálkové ovládání. Bohužel už ani nevím, kde nakonec obě hračky skončily. No, ale není se čemu divit, vždyť už je to více než dvacet let…

hracka-archeologicky-objev-01

Ale nemyslete si, hračky v podobě autíček (nebo něčeho tomu podobného) nebyly doménou jen dětí posledních 100 let. Cokoliv na kolech fascinovalo lidskou populaci asi odjakživa. Nedávno byl totiž při archeologických vykopávkách v Kiziltepe v Turecku objeven neskutečný nález. Místní archeologové našli něco, co hodně připomíná autíčk, ale stáří se odhaduje na přibližně 7 500 let!

Hračka – pokud to tedy hračka opravdu byla – je vyrobena z kamene a datovaná právě do starší doby kamenné. Má dvě nápravy, tak jak to známe dnes, a dokonce i tvar je hodně podobný dnešním vozům. Vedoucí archeolog Mesut Alp si stojí za tím, že vykopávka je autentická.

I tak se ale rojí pochybnosti, protože lidé v té době sice kolo znali, ale jejich povozy mívaly jen jednu nápravu a byly taženy koňmi. O tom, že by mohlo fungovat něco, co má nápravy dvě, neměli ani tušení.  No, i kdyby to nebyla pravda a celé to byl podvrh, je hezké žít s tím, že děti před 7 500 lety měli svá autíčka na hraní. Pokud budete mít cestu do Turecka, zajeďte se na tuhle kamennou hračku podívat. Je vystavena v muzeu Mardin.

hracka-archeologicky-objev-02

hracka-archeologicky-objev-03

-AR-

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru