Už několik týdnů se na našem území potýkáme s infekcí viru COVID-19, kvůli které česká vláda vyhlásila nouzový stav. Původně měl skončit 1. dubna, ale byl zatím prodloužen do 11. dubna. Tato situace mimo jiné nařídila zavřít drtivou většinu služeb, například autosalony nebo autoškoly. Některé, které jsou svým způsobem důležité pro fungování nás všech, například stanice technické kontroly (STK), stejně, jako servisy, nechala ale vláda otevřené.
Jak se však ukázalo, někteří provozovatelé STK pro jistotu svá pracoviště stejně uzavřeli. A to se ukázalo jako problém. Na sociálních sítích se to hemží dotazy řidičů, kterým během posledních pár týdnů propadla nebo v nejbližší době propadne technická kontrola, a oni se ptají, co s tím, když své auto potřebují. Rada je jednoduchá. Najděte provozovnu STK, která funguje, a zároveň dodržujte bezpečnostní opatření nařízená vládou.
Rouška především
V prvé řadě si na vámi vybrané STK předem zavolejte. Zjistíte, zda má otevřeno a jaká má pravidla návštěvy. Některá pracoviště neobjednané zákazníky vůbec nepřijímají, pamatujte na to. Když už se na STK vyrazíte, nezapomeňte roušku a nezapomeňte si od ostatních držet alespoň dvoumetrový odstup. V ideálním případě byste si s sebou měli vzít také jednorázové rukavice. Ty se vám budou nejvíce hodit v případě, že vámi navštívená provozovna nepřijímá platby kartou. Manipulace s penězi je v této době dle různých odborníků dost ošemetná a rukavice mohou výrazně snížit riziko případného přenosu viru. Jen je, prosím, nezapomeňte sundat a vyhodit než sednete zpět do auta. I tak si ale níže můžete připomenout, proč a jak čistit a desinfikovat interiér auta.
Video ukáže první československou ruční myčku. Kompletní umytí stálo 14 Kčs
Propadlá technická je stále na pokutu
Právě proto, že vláda nechala STK otevřené, nemá policie důvod být nějak výrazně benevolentní a auta s propadlou technickou tolerovat. Jenže i policisté ví, že to dnes mají řidiči náročné, a tak přiznávají, že oko samozřejmě přimhouří. Má to ale svá pravidla a policisté upozorňují, že v takových chvílích budou přistupovat ke každému řidiči jinak.
Pokud zjistí, že na silnici zastavili auto, kterému propadla technická až po vyhlášení nouzového stavu, tedy po 12. březnu a půjde o vůz, který je zjevně technicky v pořádku, budou ochotni takový přestupek vyřešit na místě tzv. ‚domluvou‘. Ve chvíli, kdy na silnici zastaví „pojízdný šrot“, který platnou technickou prohlídku nemá i několik týdnů či měsíců, budou postupovat standardně.
Obdobně budou fungovat i pojišťovny, které to propadlých STK rozhodně mají co mluvit. Pokud totiž policisté přimhouří oko a pustí auto s pár dny propadlou technickou, může jeho řidič za rohem havarovat. Ovšem i pojišťovny budou řešit, jestli jde o novější vůz technicky v pořádku, jehož majitel měl problém technickou vyřešit kvůli koronaviru. Nebo jestli jde o onen „pojízdný šrot“. I pojišťovny tedy budou k současné situaci přistupovat případ od případu. I tak se ale jako případný poškozený nemusíte ničeho být. Pokud vás nabourá vůz s propadlou technickou, škoda vám bude uhrazena a následně vymáhána po viníkovi nehody.
Zelenou kartu nyní řidiči dostanou od pojišťoven emailem v PDF