BMW Group už (skoro) nepotřebuje lidi. Ve svých továrnách nechává nové vozy jezdit plně autonomně

Americká cla poškodí výrobce automobilů, jejich dodavatele i spotřebitele na obou stranách Atlantiku

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Sdružení automobilového průmyslu - Ilustrační foto: BMW - 27. 3. 2025


Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení dodatečných cel ve výši 25 % na všechna vozidla, která nejsou vyrobena v USA. „Tato cla, která mají vstoupit v platnost už 3. dubna 2025, představují přímou hrozbu pro ekonomiku evropských výrobců a dodavatelů, narušují globální dodavatelské řetězce a ohrožují jejich konkurenceschopnost v době, kdy automobilový průmysl čelí zásadní transformaci a rostoucí mezinárodní konkurenci,“upozorňuje Sdružení automobilového průmyslu. Podle sdružení navíc cla vysílají katastrofální signál pro volný obchod založený na pravidlech a budou mít negativní dopady i na spotřebitele, včetně těch v Severní Americe.

Omezený přímý dopad na český automobilový průmysl

Spojené státy americké nejsou pro český automobilový průmysl klíčovým exportním trhem. V roce 2023 směřovalo do USA pouze 0,8 % českého automobilového exportu v hodnotě 9,3 miliardy korun. Předmětem exportu z České republiky navíc nejsou hotová vozidla. Oznámené zvýšení cel bude mít přesto významný dopad na řadu českých dodavatelů dílů a služeb, zejména těch dodávaných německým odběratelům a bude pro ně tak znamenat výrazné omezení exportních příležitostí a ztrátu zakázek.

Nepřímé dopady přes evropský trh, zejména Německo

Český automobilový průmysl je orientován silně exportně. Je úzce propojen s evropským, zejména pak s německým trhem, kam směřuje 29,4 % českého exportu. Dodatečná cla by tak měla dopad zejména nepřímo, snížením poptávky po českých dílech a subdodávkách, které jsou využívány ve vozidlech exportovaných z EU do USA.

Významnou kategorii zde představují zejména německá vozidla prémiových značek. Pokud by obchodní válka dále eskalovala a došlo k uvalení cel i na další odvětví, odhady ukazují, že plošná americká cla by mohla snížit HDP Evropské unie o 1 až 2,5 % a vést ke ztrátě až několika milionů pracovních míst.

Čína: Nechcete v EU naše elektromobily? Dostanete místo nich plug-in hybridy!

V tuto chvíli zůstává nejasné, zda se americká cla budou týkat pouze hotových vozidel nebo zda zasáhnou i klíčové automobilové díly jako jsou například motory, převodovky, části hnacího ústrojí nebo elektrické komponenty. Podle prohlášení Bílého domu by se cla měla vztahovat i na tyto díly, a to nejpozději od 3. května 2025. Tyto komponenty přitom představují významnou část exportu mnoha evropských i českých firem. Jejich zařazení do celních opatření by mohlo výrazně prohloubit ekonomické dopady tohoto rozhodnutí.

Německý svaz automobilového průmyslu (VDA) například uvádí, že 86 % malých a středních podniků v odvětví očekává, že cla nějakým způsobem zasáhnou i je, až třetinu firem pak přímo.

Výzva k dialogu a řešení

„Eskalace obchodního napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií dále komplikuje již tak složitou situaci v sektoru. Bude dále zhoršovat napětí a nejistotu v dodavatelských řetězcích, do kterých se již negativně propisuje rozpor mezi regulatorně požadovaným podílem elektromobility, který však neodpovídá realitě trhu. Závažné důsledky bude mít ale i na zaměstnance a spotřebitele, a to na obou stranách Atlantiku,“ upozorňuje Sdružení automobilového průmyslu.

Sdružení automobilového průmyslu proto apeluje na obě administrativy, aby se vyhnuly dalším eskalacím a společně hledaly rámcové řešení skrze dialog a partnerství. Právě odstranění různých celních a necelních překážek pro automobilové výrobky, sladění právních předpisů, standardů či certifikací, posílí efektivitu a ekonomické benefity, které prospějí oběma stranám Atlantiku.

Evropští i čeští výrobci si uvědomují důležitost otevřených trhů a férové soutěže. Stabilní obchodní vztahy jsou základem hospodářského růstu, prosperity a technologického pokroku. V době rostoucích globálních výzev je klíčové, aby světoví lídři spolupracovali, a nikoliv vytvářeli bariéry.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru