Aktivní příčný práh možná již brzy v České republice – video

Autor: Pavel Srp -   16. 9. 2013


Čím dál tím větší nesmysly, zdá se, nevymýšlí jen Evropská Unie, ale i Česká republika. Tím zatím nejnovějším, který se týká nás, řidičů, je aktivní zpomalovací práh. Zařízení, které zpomalí pouze ty řidiče, kteří překročí rychlost. Jako nápad se to zdá být dobré, ale provedení už malinko pokulhává.

Zpomalení proběhne tak, že radar změří rychlost projíždějícího auta a pokud je vyšší než je nastaveno (např. 62 ve městě), automatický práh se aktivuje a sníží se o 6 (!!!) centimetrů pod úroveň silnice. Tento zlepšovák obyčejných retardérů, které prý zpomalují i ty slušné řidiče (podle mě by měly prahy, když už jsou vystavěny, zpomalit všechny řidiče, ale možná se pletu), se jmenuje Actibump a již brzy se možná objeví v centru Plzně.

zpomalovaci-prah-actibump

Podle oficiálních stránek českého distributora funguje aktivní příčný práh takto:

  • Nejprve je změřena rychlost přijíždějícího vozidla
  • Pokud je jeho rychlost vyšší než povolená, Actibump zareaguje
  • Vytvoří se tak 60 mm hluboká překážka
  • Po přejetí sníženého Actibumpu řidič plynule zpomalí.
  • Vozidla nepřekračující povolenou rychlost nejsou dotčena

Jenže uvědomil si někdo, co za výšku je 6 centimetrů? Vždyť jen běžné frézování takové výšky ani nedosahuje. Co to udělá s nízkoprofilovými pneumatikami sportovních aut nebo s motocyklisty, kteří to nečekají? Myslelo se však prý na složky integrovaného zásahového systému. Ty totiž budou mít v autě dálkové ovládání, kterým aktivaci prahu zruší a budou moci projet tak jako slušní řidiči.

Pořízení jednoho tohoto aktivního příčného práhu vyjde, i díky nutnosti připojení do elektrické sítě na více než jeden milion Kč.

Ačkoliv prý aktivní příčný práh Actibump prošel úspěšně testováním osobních vozidel, ale i motocyklů nebo nákladních vozů, bez problémů, oficiálně toto zařízení v České republice není schváleno.

Co si o takovém výmyslu myslíte vy? Řekli byste, že je to dobrý nápad jak zpomalit provoz v obcích?

-PS-

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *