test-ojetiny-bmw-730d-2016-15

Kožený paradox: Zachrání veganské sedačky zvířata, nebo planetu zatíží ještě víc?

Autor: Petr Pilný - Zdroj: vegconomist.com, worldwildlife.org, peta.org - Ilustrační foto: Pavel Srp - 26. 7. 2025


Vypadá to jako jednoduchá volba: buď chceme auta s interiérem bez utrpení zvířat, takže s umělou kůží, nebo se držíme tradice a dáváme přednost pravé kůži. Jenže jako u mnoha jiných věcí, i v tomto případě se zdánlivě jasné řešení začíná komplikovat. Zejména, pokud se podíváme do hloubky.

V posledních letech se automobilky začaly od pravé kůže odvracet. Nejde přitom o nějaký okrajový trend. Do světa „veganských“ interiérů – tedy takových, které neobsahují žádné živočišné materiály – se pustily značky jako například BMW, Volvo, Škoda, Volkswagen nebo Renault.

Za rozhodnutím nepoužívat přírodní kůži často stojí tlak veřejnosti a organizací, které upozorňují na utrpení zvířat a ekologickou zátěž, které jsou s výrobou kůže spojeny. Například organizace PETA (největší nezisková organizace bojující za práva zvířat na světě) tvrdí, že zákaznický komfort by neměl být na úkor zvířecích životů, a že právě nahrazení pravé kůže materiály šetrnými ke zvířatům může být cestou, jak snížit uhlíkovou stopu i počet utracených krav.

Jaguar Land Rover bude do sedadel používat recyklovanou pěnovou výplň

Jenže tím příběh nekončí. Do debaty se vložila i druhá strana, vyjádřil se k tomu například Světový fond na ochranu přírody (WWF). Ten upozorňuje na něco, co se v emocionálně nabitých výrocích často ztrácí: kůže není hlavním důvodem, proč jsou hospodářská zvířata porážena. Jde o vedlejší produkt masného průmyslu a pokud se nepoužije, končí úplně zbytečně jako odpad. Doslova. Ve Spojených státech se ročně spálí nebo vyhodí desítky tisíc tun kůže, které by mohly najít využití třeba právě v interiérech aut.

Podle WWF je to plýtvání. A co víc, ekonomicky znevýhodňuje farmáře, kteří pak mohou být nuceni navyšovat chovy, aby tyto ztráty pokryli. Jinými slovy to znamená, že když kůži vynecháme z výroby aut, neznamená to nutně menší utrpení zvířat nebo ekologickou úlevu. Možná právě naopak…

A pak je tu ještě jeden fakt: náhražky pravé kůže. Ty jsou většinou založené na plastech, jejich výroba je energeticky náročná a z hlediska recyklace představují těžko řešitelný problém. Oproti tomu pravá kůže, jakkoli je u spousty lidí a organizací nepopulární, se recykluje lépe. Pokud už je vedlejším produktem živočišné výroby, nabízí se otázka, zda ji opravdu dává smysl odmítat a nahrazovat umělou a složitě vyráběnou jinou „kůží“.

Rozhodnutí automobilek proto není jen o morálním postoji. Je to balancování mezi emocemi, fakty a udržitelností. A čím víc se o tom mluví, tím víc je zřejmé, že jednoznačná odpověď prostě neexistuje.

TIP: Hledáte nové auto na operativní leasing?

Podívejte se na nabídku ihned dostupných vozidel za výhodné ceny. Můžete vybírat z desítek aut, ale také z různých možností nájezdu i délky pronájmu.

Chci si vybrat auto na operativní leasing!

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru