policie-nehoda

Od dneška platí nová pravidla při dopravních nehodách. Policii už není nutné volat kvůli škodě do 200 tisíc korun

Autor: Petr Pilný - Zdroj: Policie ČR - Ilustrační foto: Policie ČR - 1. 7. 2025


Dnes vstupují v platnost změny zákona o provozu na pozemních komunikacích, které mění způsob, jakým se řeší dopravní nehody. Cílem je celý proces zjednodušit, zrychlit a zároveň posílit bezpečnost na místě nehody. Nová pravidla také umožní efektivnější sdílení informací mezi řidiči, policií a pojišťovnami.

Nejvýraznější změnou je zvýšení hranice škody, od které je nutné přivolat policii – a to z původních 100 000 na 200 000 korun (počítá se vždy škoda na jednom vozidle včetně přepravovaných věcí). Pokud tedy při nehodě nedojde ke zranění a škoda zjevně nepřesáhne tuto částku, mohou účastníci situaci vyřešit sami.

V případech, kdy není nutné přivolat policii, platí povinnost sepsat společný záznam o nehodě. Nově ho můžete místo kresleného náčrtku doplnit fotodokumentací.

Záznam bude v nejbližší době možné vyplnit i elektronicky – přes připravovanou webovou aplikaci České kanceláře pojistitelů. Papírový formulář (tzv. Euroformulář) zůstává i nadále platný.

Co si mají účastníci nehody navzájem sdělit?

Účastníci nehody si musí na vyžádání prokázat totožnost a poskytnout základní údaje o vozidle. To znamená jméno, příjmení, datum narození a případně trvalou adresu. Totožnost lze doložit fyzicky (občankou, pasem) nebo elektronicky (např. přes aplikaci eObčanka). Řidičský průkaz pro tento účel zákon nevyžaduje.

Záznam o dopravní nehodě je i ke stažení na internetu. Kde ho najít a jak ho vyplnit?

U vozidla je důležité sdělit registrační značku, identifikační číslo (VIN) – obvykle je viditelné za čelním sklem – a případně údaje o povinném ručení. Platnost pojištění si lze ověřit i online, podle RZ/SPZ na stránkách České kanceláře pojistitelů.

Doporučení pro řešení nehody na místě

Pokud se jedná o nehodu, při které není nutné volat policii, doporučujeme pořídit co nejvíce fotek (vozidel, škod, pozice na silnici i značek). Samozřejmě jen tehdy, pokud tím neohrozíte svou ani cizí bezpečnost.

Nezapomeňte označit místo výstražným trojúhelníkem, obléct si reflexní vestu a pokud je to možné, odstavit auta mimo silnici. Vozidla ve vozovce zvyšují riziko dalších nehod.

Společný záznam o nehodě nemusíte vyplňovat přímo na místě, klidně si ho doplňte v klidu později, podle formuláře nebo v blízké budoucnosti přes připravovanou webovou aplikaci. Doporučujeme si mezi sebou vyměnit i kontaktní údaje (telefon nebo e-mail) pro případ, že by bylo potřeba něco doplnit.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Kdy je nutné zavolat policii?

Přivolat policii musíte v těchto případech:

  • pokud dojde ke zranění nebo úmrtí osoby
  • pokud vznikne škoda přesahující 200 000 Kč na některém z vozidel (včetně přepravovaných věcí)
  • pokud je poškozen majetek třetí osoby (např. cizí auto, plot, dům…)
  • pokud dojde k poškození infrastruktury silnice (svodidla, dopravní značení, veřejné osvětlení apod.)
  • nebo pokud nejste schopni bez pomoci zajistit obnovení plynulosti provozu

Pokud by někdo z účastníků odmítl poskytnout potřebné údaje, jedná se o přestupek. V takové situaci doporučujeme policii přivolat.

Mějte ale na paměti, že pokud někdo nemá u sebe doklad fyzicky, může svou totožnost prokázat i elektronicky nebo jiným důvěryhodným způsobem.

Pojištění řeší pojišťovna, ne policie

A nakonec připomínáme, že samotnou likvidaci škody má na starost vaše pojišťovna. Policie, pokud je přítomna, nehodu pouze zadokumentuje, ale neřeší náhradu škody. Tu pak řešíte s pojišťovnou sami.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru