Co se cyklistů v dopravě týče, panuje mezi nimi i mezi řidiči řada nejasností a zažitých polopravd. Zkusili jsme vytipovat ty nejčastěji a uvést je na pravou míru.
Musí cyklisté povinně využívat cyklostezku?
Ne, protože platí výjimka z povinnosti užít jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezku pro cyklisty nebo v křižovatce vymezený prostor pro cyklisty, pokud by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích. Je nicméně faktem, že pro cyklisty je na cyklostezkách bezpečněji a klidněji než na silnici.
Mohou jet po silnici dva cyklisté vedle sebe?
V žádném případě! Zakazuje jim to přímo zákon. Stejně tak je zakázána jízda dvou lidí na jednom kole! „Cyklisté tím zaberou velkou část jízdního pruhu a vozidla pak musí snížit svou rychlost a čekat na vhodné místo k předjetí. Na druhou stranu musí řidiči brát ohled na cyklistu, neboť se jedná o plnohodnotného účastníka silničního provozu se svými právy a povinnostmi. Řidiči si musí uvědomit, že některé krajnice silnic jsou plné štěrku a ostrých předmětů. Nesmí se pak divit, když cyklista jede dále od krajnice. Je to z důvodu toho, aby si nepoškodil plášť pneumatik,“ vysvětluje policie.
Smí cyklista na silnice první třídy?
„Smí, ale s ohledem na vlastní bezpečnost to nedoporučujeme. I cyklista by měl následovat pravidlo, které zná každý řidič auta, kterými ostatně mnozí cyklisté jsou, tedy že v silničním provozu nesmí ohrožovat ani omezovat,“ vysvětluje Besip.
Připomínáme také, že cyklisté nesmí na dálnice, silnice pro motorová vozidla, cesty označené značkou „Zákaz vjezdu jízdních kol“, případně „Zákaz vjezdu všech vozidel“. Cyklisté nesmí rovněž na chodník: ten je vyhrazen výlučně chodcům.
Musím cyklistu předjet s odstupem 1,5 metru, když jede v pruhu pro cyklisty?
Ne, v místech, kde je vyznačený ochranný nebo vyhrazený pruh pro cyklisty, pravidlo 1,5 metru neplatí. V tomto případě se nejedná o předjíždění.
Je možné cyklistu předjet i přes nepřerušovanou čáru?
„Ano, i na toto zákon pamatuje, a tak při předjíždění cyklisty můžete přejet podélnou čáru souvislou. Nezapomínejme ale na to, že při předjíždění cyklisty je stejně jako dosud třeba dodržet všechna pravidla bezpečného předjížděcího manévru. Nezapomeňte dát znamení o změně směru jízdy a neohrozte řidiče jedoucí za vámi. Řidič nesmí předjíždět, nemá-li před sebe dostatečný rozhled, dále pak pokud by se nemohl bezpečně zařadit nebo by ohrozil či omezil protijedoucí řidiče nebo cyklisty či chodce pohybující se na vozovce,“ vysvětluje Besip. Předjíždět se pak nesmí také na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi.
Podle čeho poznám 1,5 metru při předjíždění cyklisty?
Představte si, že předjíždíte auto. Další pomůckou je, že pravé kolo vašeho auta je při předjíždění přibližně na středové čáře. Základní šířka jízdního pruhu je 3 metry. Bezpečný odstup je tedy zhruba polovina jízdního pruhu. Musíte jej ale měřit od řídítek cyklisty (od bodu, který nejvíce vystupuje do komunikace). Proto si raději odhad nekomplikujte a vnímejte cyklistu tak, jako byste předjížděli osobní auto