Někdo se lekne a zazmatkuje. Jiný ví, že jestli jeho nehodu budou řešit policisté, má větší problém než pomačkané plechy. A další není pojištěný. Od nehod neujíždí jen problémoví řidiči, byť těch je docela dost. Stačí jen kombinace strachu a leknutí. Co se trestu za ujetí od nehody týče, tak ať už je důvod jakýkoliv, pokuta je vždy vysoká. A v některých případech následuje i vězení.
Výzkumy naznačují, že existují rizikové faktory, které pravděpodobnost ujetí z místa nehody zvyšují. Mezi tyto faktory patří například řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek, zákaz řízení nebo absence řidičského oprávnění. V těchto případech je důvodem ujetí často obava z kumulace následků těchto činů. Řidiči, kteří v minulosti spáchali trestný čin nebo přestupek, mají také větší tendenci z místa nehody ujet. Kateřina Bucsuházy, vedoucí Hloubkové analýzy dopravních nehod z Centra dopravního výzkumu uvádí: „Jak dokládají naše zkušenosti, u účastníků nehod se lze po dopravní nehodě nejčastěji setkat s akutní reakcí na stres. Ujetí od dopravní nehody může být vědomým jednáním. Zážitek z dopravní nehody nicméně představuje pro všechny zúčastněné stres a v některých případech mohou být řidiči danou situací natolik ovlivněni, že i například jinak zodpovědný řidič v důsledku psychického šoku z místa nehody odjede.“
Řada těch, kteří od nehody ujíždí pak může řešit i strach z následků. A to ať už finančních, kdy ví, že na pokutu nemají peníze, tak právních, kdy hrozí vězení. U některých řidičů může být ujetí vědomé, u jiných může být důsledkem stresové reakce a psychického šoku.
Řadu motoristů, kteří od nehod ujedou, se podaří najít. Kamery jsou na každém rohu a často už je řidiči také vozí v autech. A pak teprve začnou opravdu velké problémy, protože na opuštění místa nehody česká legislativa pamatuje. Dnes už nejde o přestupek, který by bylo možné řešit na místě. Vše se projednává ve správním řízení, kde se řeší pokuta do 25 000 Kč a čtyři trestné body k tomu. Úřad zároveň přidá zákaz řízení na čtyři až šest měsíců.
To se ovšem bavíme jen o nehodě, u které nedojde ke zranění. Jakmile je někdo zraněný a jeden z účastníků ujede, aniž by poskytl zraněnému pomoc, tak vše už řeší trestní zákoník, který říká: „Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.“