přechod pro chodce

Víte, jak je to s předností chodců na přechodech a povinnostmi řidičů? Především děti pravidla často ignorují

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 30. 4. 2025


Mezi chodci stále panuje poměrně silné přesvědčení, že na přechodech mají absolutní přednost, a tedy na ně mohou vstoupit kdykoliv potřebují. Není to pravda, což často vede i k velmi vážným nehodám.

K jedné takové došlo 13. dubna před osmou hodinou večerní v Ostravě-Zábřehu v ulici Výškovická poblíž zastávky kino Luna. Školačka tam vběhla na přechod pro chodce ve chvíli, kdy se k němu blížila dvě auta. Vše se seběhlo tak rychle, že řidič projíždějící v levém jízdním pruhu na tuto situaci nedokázal zareagovat a školačku srazil. Vše naštěstí skončilo jen lehkými zraněními. Policie nehodu vyšetřuje, musí zjistit, kdo přesně za střet vlastně může.

Existuje přednost chodců?

Řadu lidí možná napadne, že chyba je jistě na straně řidiče. Ten musí umět včas reagovat a v případě potřeby zastavit auto. Jenomže jsou to i chodci, kteří mají své povinnosti. Školačka z Ostravy ignorovala snad úplně všechny. Ostatně, podobně to nejspíš má řada dalších dětí.

„Chodci se před vstupem na vozovku musí přesvědčit, jestli ji mohou bezpečně přejít, aniž by ohrozili sebe či ostatní účastníky silničního provozu. Musí brát ohled na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel, to znamená, že musí odhadnout, zda auta stihnou bezpečně zastavit. Rozhodně nesmí vstupovat na přechod bezprostředně před blížícím se automobilem. Neexistuje absolutní přednost chodců na přechodech,“ vysvětlila policejní tisková mluvčí Monika Schindlová. Ano, to vše je pro děti těžké, proto je dobré jim vysvětlit, že dokud všechna auta u přechodu nestojí, nesmí na něj vstoupit.

Jak je to s cyklisty a jízdou na přechodu? Ministerstvo dopravy nám dalo jasné stanovisko

Při přecházení je dobré navázat oční kontakt s řidičem, případně pohybem ruky nebo přikývnutím ověřit, jestli vás šofér registruje. Chodci při přecházení musí sledovat provoz, všímat si i ostatních jízdních pruhů. Jeden vůz jim umožní přecházení, v protijedoucím autě si řidič ani nevšimne, že někdo jde přes silnici a ještě horší to je v případě víceproudých silnici jako v případě této konkrétní nehody. Rozhodně není dobré přecházet přes silnici se sluchátky v uších. Vždy je alespoň na tu chvilku vyndejte, sledujte a poslouchejte provoz.

Nezapomínejte, že složky IZS jedoucí s majáky mají vždy přednost a vy jim nesmíte vstoupit do cesty.

Pozor, řidiči také mají povinnosti

Nejsou to ale jen chodci, kteří mají při přecházení silnice své povinnosti. I řidiči musí samozřejmě myslet na řadu nezbytností. „Řidiči se musí neustále plně věnovat řízení a sledovat situaci v provozu (chodníky jsou také komunikace, a proto by měli motoristé sledovat i chování chodců na chodníku). Dále řidiči musí umožnit chodci, který je na přechodu nebo ho zřejmě hodlá užít, bezpečně vozovku přejít, nijak ho nesmí ohrozit či omezit. Proto se musí přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohli vozidlo zastavit. Sníží-li rychlost jízdy nebo zastaví-li před přechodem, tak pak musí učit totéž nejen šoféři jedoucí stejným směrem, ale i řidiči protijedoucích aut. Na přechodech pro chodce a bezprostředně před nimi se nesmí předjíždět,“ popsala Monika Schindlová.

Abychom to celé zjednodušili. Vždy jako řidič sledujte pohyb chodců i kolem přechodů, jakmile u přechodu zastaví jedno auto, vy musíte také, a když už vidíte, že se někdo chystá přecházet, musíte mu to umožnit.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru