policie radar

Překročení rychlosti nezajímá jen policisty. Po nehodě může zajímat také pojišťovnu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká asociace pojišťoven, Direct - Foto: Policie ČR - 22. 4. 2025


Pokud pojišťovna po nehodě zjistí, že viník jel až příliš rychle, může krátit plnění, případně po něm škodu vymáhat. Posuzovat ale také bude, jak moc a jestli měla vysoká rychlost příčinnou souvislost s nehodou.

Před pár dny v Česku proběhla velká policejní akce Speed Marathon. Přestože na ni policisté předem dlouho upozorňovali a zveřejnili, kde budou stát, museli řešit tisíce přestupků, kdy řidiči překročili rychlost. Policisté i další organizace navíc upozorňují, že v loňském roce každou třetí smrtelnou nehodu způsobila příliš vysoká rychlost. „Ve spěchu děláme chyby. A na silnici mají chyby fatální následky. Nepřiměřená rychlost způsobila v posledních 15 letech přes 205 000 dopravních nehod a stála život více než tři tisíce lidí. To je, jako kdyby zmizelo celé menší město. Každý z těch životů měl větší cenu než pár minut, které se někdo snažil dohnat,“ říká Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven. Přesto polovina řidičů přiznává, že povolenou rychlost pravidelně překračuje.

Za překročení rychlosti může snadno přijít pokuta. Za malá překročení rychlosti do 10 km/h může jít i o „domluvu“, případně pokutu do 1500 Kč. Ovšem při vysokém překročení rychlosti už může být pokuta až 25 000 Kč, šest trestných bodů a k tomu také zákaz řízení. Navíc za to policie může na místě zabavit řidičák.

Jak ale upozornila pojišťovna Direct, překročení rychlosti může zajímat také pojišťovny, hlavně u dopravních nehod a v případě havarijního pojištění.

Škrábanec, ťukanec v koloně nebo totálka? Pro dopravní nehody platí v roce 2025 jiná pravidla

Problém je i pomalá jízda

Pokud totiž policie při vyšetřování nehody prokáže, že viník jel příliš rychle, má pak pojišťovna právo posoudit, do jaké míry toto porušení přispělo k průběhu a samotným následkům nehody. Čím výrazněji řidič rychlost překročí, tím vyšší je pravděpodobnost, že pojišťovna nebude chtít škodu proplatit v celé výši a bude plnění krátit.

„Podobně jako u maximální rychlosti, i jízda pod minimální povolenou rychlostí na dálnici může znamenat riziko. Zejména pokud způsobí kolizi nebo omezení plynulosti provozu. I v tomto případě může pojišťovna přihlížet k tomu, zda toto omezení provozu mělo vliv na způsobenou nehodu. Dodržování rychlostních limitů je jedním z klíčových pravidel, jak chránit sebe i ostatní na silnici a zároveň váš nárok na pojistné plnění,“ vysvětlil Michal Kárný z pojišťovny Direct.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru