Kamery do auta jsou už i v České republice čím dál tím rozšířenější a počet řidičů, kteří si je za okna svých vozů instalují, roste každým dnem. Jejich problematice jsme se již věnovali, teď se pokusíme shrnout několik důvodů, proč je dobré si kameru za okno pořídit.

Bezohlednost a agresivita

Zcela jistě největším nešvarem poslední doby na silnicích je bezohlednost a agresivita. Dnes a denně se na cestách setkávám s tím, že lidé nedokáží jet v klidu za pomalejším autem a mnohdy ho předjíždějí na místech, na kterých by to vás ani nenapadlo. Někdy se jim po předjetí navíc odvděčí tím, že před nimi zběsile zabrzdí. Kdyby došlo k nehodě, máte pak jasný důkaz o tom, jaká byla její příčina. Možná se tak vyhnete tomu, že vina půjde – například za nedodržení bezpečné vzdálenosti – za vámi.

Přečtěte si také:  Studie značky SEAT: Řidiči převážející psy jsou klidnější a jezdí opatrněji

Nehody bez svědků

Stane se nehoda, po které se viníci nemohou dohodnout na míře zavinění. Kamerový záznam může být jedním z důkazů. V některých zemích se běžně stává, že takovým chováním – a tím pádem pojistným podvodem – se řidiči docela dobře živí.

Viník nehody svou vinu nechce uznat

I to se stává a nemusí to být hned na místě nehody (pokud nehodu nešetří policie), ale stačí, aby se se svým zážitkem podělil večer v hospodě. Tam mu ostatní štamgasti poradí, aby svou vinu vzal zpět. Následné dokazování viny a neviny bude bez kamerového záběru rozhodně složitější.

Používáte palubní kameru za čelním sklem? Pozor na to, jsou země, kde je to zakázané

Nepozorní chodci

Při jízdě po městě se často setkávám také s chodci, kteří přebíhají silnici na červenou nebo v místech, která k tomu nejsou určená. Pokud byste takového chodce srazili, odpovědnosti se nevyhnete, ale alespoň bude jasně vidět, kdo byl na vině.

Viník od nehody ujede

Co pak? Není problém, pokud máte kvalitní kameru a dobré rozlišení, bude jeho auto i RZ (SPZ) na záznamu čitelná a škoda půjde z jeho povinného ručení. A nemusí jít přímo o střet dvou vozů, ale třeba i o situaci, kdy se na vás v protisměru vyřítí nebezpečně předjíždějící auto a vy ze strachu z čelní srážky své vozidlo „zahodíte“ do příkopu. Co kdybyste k tomu navíc nedejbože srazili cyklistu nebo chodce?

Rozevlátý cyklista

Cyklisté bývají často nevyzpytatelní. Mohou si na cestu z hospody vzít místo chůze kolo a jejich jízda rozhodně nebude bezpečná a rovná. Když cyklistu budete míjet, může zavrávorat a spadnout vám před auto. A nemusí být ani opilý, co když ho za jízdy štípne vosa? A nebo se rozhodne z ničeho nic přímo před vaším autem odbočit doleva?

Přečtěte si také:  Nürburgring znovu otevřel své brány pro amatérské jezdce. Návštěvníci ignorují přísná pravidla

Lepší je být připraven

Tyto i další situace se nemusejí stát přímo vám, ale klidně někomu jinému. Svým kamerovým záznamem tak, coby svědek, můžete pomoci někomu jinému.

Pamatujte, nezáleží na tom, jak řídíte vy. Nehoda se může stát komukoliv a kdykoliv, může v tom být nevinně, ale díky nedostatečným důkazům může vina spadnout na něj. Záznam z kamery by měl pomoci tomu, aby se prokázala skutečná vina. Ale znáte to…