kia cee' d sw dopravni nehoda

3 věci, které byste měli vědět o pojištění automobilů

Autor: Komerční sdělení - Foto: Pavel Srp - 10. 5. 2021


Mnoho majitelů automobilů je při zřizování pojištění svého vozu mateno běžnými mylnými představami a neznámými pojmy. Zde je návod, jak si zajistit tu nejlepší cenu za ideální pojištění pro vaše vozidlo.

Ať už využíváte srovnání cen pojištění online nebo poradce, výběr vhodné pojistky na auto může být komplikovaný. Přestože internet usnadňuje srovnání pojistných smluv a pojistného, je snadné se nechat zmást všemi neznámými pojmy a pojišťovnami používaným žargonem. Rozhodovací proces při výběru havarijního pojištění nebo povinného ručení online je také zahalen dlouhodobými mylnými představami nebo mýty o tom, jak pojištění funguje.

Dlouhodobě se například mnoho lidí domnívalo, že pojištění červených aut stojí více. Pojišťovací společnosti při stanovování pojistného berou v úvahu mnoho faktorů týkajících se řidiče, nebo vozidla, jeho barva mezi ně však rozhodně nepatří.

Přečtěte si také:  S nepojízdným autem není potřeba čekat na pomoc kamaráda. Pomůže povinné ručení a linka pomoci řidičům

Zde jsou 3 věci, které byste o pojištění automobilu měli vědět:

1. Jak se určují ceny

Každá pojišťovna má svůj vlastní vzorec pro výpočet cen pojistného, ale všechny mají tendenci používat stejné základní faktory. Je přitom zřejmé, že pokud chcete najít tu nejlepší cenovou nabídku, může být velmi šikovným nástrojem kalkulačka autopojištění. Pojišťovny při svých výpočtech berou v úvahu zjevné věci jako značka a model vozu nebo jeho stáří. Mezi další důležité faktory pak patří:

  • Váš věk: Statistiky ukazují, že u mladých řidičů (s menšími zkušenostmi) je větší pravděpodobnost dopravní nehody, proto obvykle platí vyšší pojistné.
  • Cena vozidla: Pojištění dražšího vozidla bude přirozeně stát vyšší částku, to se týká především ceny havarijního pojištění.
  • Bezeškodní průběh: Období, po které jezdíte bez nehod, je velmi důležitým faktorem, který může vaši cenu pojistného srazit i o desítky procent, proto se vyplatí jezdit dlouhodobě opatrně.

2. Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištění

Povinné ručení je ze zákona vyžadováno a poskytuje vám krytí pro případ, že jste viníkem dopravní nehody. Z tohoto pojištění jsou hrazené škody, které způsobíte na zdraví či majetku druhého účastníka dopravní nehody nebo třetí straně.

Havarijní pojištění je obvykle dražší a poskytuje vám krytí i před škodami, které si způsobíte nehodou na vlastním vozidle. Kromě toho je také možné se připojistit na škody způsobené na vašem voze srážkou se zvěří, škodami, které způsobí přírodní živly a škodami pocházejícími z trestné činnosti. Havarijní pojištění spolu s povinným ručením tvoří kombinaci, která vám zajistí maximální pojistnou ochranu při řízení vozu.

3. Vždy existují způsoby, jak platit za vaše pojištění automobilu méně

Existuje několik způsobů, jak můžete snížit své pojistné. V některých případech to může znamenat snížení úrovně krytí, ale nemusí tomu tak být vždy. Můžete například nechat pojistit váš vůz na vašeho rodiče, který je starší a má za sebou už delší bezeškodní průběh.

Přečtěte si také:  Co dělat, když viník nehody ujel a není znám? Pomůže dobrá pojistka i svědci

Případně můžete u havarijního pojištění zauvažovat o vyšší spoluúčasti na případné škodě. Ano, pokud poškodíte svůj vůz, můžete zaplatit za opravu o něco vyšší částku, na druhé straně může být úspora na pojištění opravdu značná. Vždy byste měli před takovým krokem zvažovat všechny výhody a nevýhody. V neposlední řadě můžete začít rovnou u vašeho vozu. Levnější a méně výkonný vůz, bude levnější pojistit. Pokud se rozhodnete koupit ojeté auto namísto nového vozu, můžete posléze dosáhnout na pojistném za automobil významné úspory.

Jak získat nejlepší cenu pojištění automobilu?

Nákup pojištění je podobný jako kterýkoliv jiný nákup: Pokud chcete získat nejlepší cenu pojištění, musíte porovnat jednotlivé nabídky. Každá pojišťovna postupuje při výpočtu pojistného jinak, což může vést k různým cenám pojistného. Jednotlivá pojištění přitom můžete snadno porovnat na jednom místě s využitím srovnávače.

Ceny zejména havarijního pojištění se mohou lišit i o tisíce ročně, pokud tak chcete mít jistotu, že neplatíte zbytečně mnoho, srovnání jednotlivých nabídek se nevyhnete a proč to dělat sami na vlastní pěst, když vám srovnávač může ušetřit spoustu času a vrásek na čele?

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek