Kdo by si někdy během řízení od plic nezazpíval „Mamaaaa, ooh, ooh, ooh, ooh…”. Jakákoliv část slavné Bohemian Rhapsody umí odbourat stres, navodit pocit pohody a zpříjemnit řízení. A teď, díky průzkumu britského zastoupení značky SEAT konečně víme, že v tom zpěvu za volantem nejsme sami.
Happy: 90 % řidičů v průzkumu přiznalo, že jim poslech hudby v autě navozuje pocit štěstí. Ve skutečnosti drtivá většina z nich (84 %) za volantem své oblíbené písně poslouchá pravidelně, což dokázal průzkum provedený na 2000 řidičích ve věku od 18 do 84 let.
Tyto pocity jsou správné. Dokazuje to i výzkum publikovaný v časopisu Nature, který přišel na to, že během poslechu hudby, která se nám líbí, uvolňuje naše tělo dopamin, tedy takzvaný hormon štěstí. Tím se jen zvyšuje náš pocit pohody a radosti. I proto se stal SEAT první značkou na světě, která do svých modelů integrovala oblíbenou aplikaci populární hudby Shazam. Podle průzkumů ji během řízení využívá až 70 % řidičů ve chvíli, kdy jedou rychleji než 30 km/h.
We will rock you: I když má každý z nás vlastní hudební vkus, účastníci průzkumu jako své oblíbené žánry nejčastěji uváděli rock a pop. 64 % pak tvrdilo, že poslech různých skladeb umí změnit jejich náladu. Vzhledem k tomuto silnému propojení hudby a řízení je nezbytné, aby dnešní audio systémy zněly minimálně tak, jako samotný orchestr. Kvalitu zvuku v automobilech ovlivňuje několik aspektů jako je rozmístění reproduktorů, rozdělení prostoru pro posádku a pak také samozřejmě pohyb. „Naším hlavním cílem je dosáhnout co možná nejpřirozenějšího zvuku,“ říká Adrián Mateo, vedoucí oddělení audia značky SEAT.
SEAT představil hudebně zaměřené modely Ibiza a Arona Beats, byli jsme u toho
Bohemian Rhapsody: Jakákoliv část této písně kapely Queen je dokonalým důkazem toho, jak hudba ovlivňuje řízení. Na základě průzkumu mezi řidiči je Bohemian Rhapsody, skladba nahraná v roce 1975, na prvním místě v seznamu 20 nejlepších skladeb, které můžete poslouchat za volantem. I na dalších místech jsou písně, které si prostě musíte poslechnut. Na druhém místě je například další velký hit ze 70. let s názvem Dancing Queen od kapely Abba, následován Livin´on a Prayer od Bon Jovi a také klasikami z let osmdesátých, písněmi Walking on Sunshine a Eye of the Tiger.
I Gotta Feeling: Do top 10 se dostali jen dva současní umělci. Jedním je Pharrell Williams s písní Happy a Black Eyed Peas s písní I Gotta Feeling. Od 11. pozice dále se ale umístila řada dalších moderních umělců a písní jako This Is Me z filmu The Greatest Showman nebo Roar od Katy Perry.
Druhá desítka seznamu top písní nabídne také nejstarší hit s názvem Ain´t No Mountain High Enough (1966) nebo jediného zástupce let devadesátých, píseň Wonderwall od Oasis.
Top 20
1. Bohemian Rhapsody, Queen
2. Dancing Queen, ABBA
3. Livin’ on a Prayer, Bon Jovi
4. I’m Gonna Be (500 miles), The Proclaimers
5. Eye of the Tiger, Survivor
6. Walking on Sunshine, Katrina and the Waves
7. Wake Me Up Before You Go Go, Wham!
8. Happy, Pharrell Williams
9. Girls Just Wanna Have Fun, Cindy Lauper
10. I Gotta Feeling, Black Eyed Peas
11. Ain’t No Mountain High Enough, Marvin Gaye & Tammi Terrell
https://www.youtube.com/watch?v=Xz-UvQYAmbg
12. Don’t Stop Believing, Journey
13. Wonderwall, Oasis
14. This Is Me, The Greatest Showman
15. Roar, Katy Perry
16. Hey Ya!, Outkast
17. I Believe in a Thing Called Love, The Darkness
18. Three Little Birds, Bob Marley
19. One Kiss, Calvin Harris & Dua Lipa
20. Hey Baby!, DJ Ötzi
… a ještě pět aspektů, které dělají z písně hit (podle Pabla Cano, hudebníka, producenta a autora více než 500 hudebních skladeb)
Rytmus: 2/4 nebo 4/4 rytmické impulzy lze snadno poznat a ještě snadněji se na ně tančí; jsou nám tak blízké jako tlukot vlastního srdce.
Harmonie: Hlavní tóny (C dur, D dur…) jsou schopny navodit pohodu a radost. Myšlenka, že méně je někdy více pak platí i pro hudbu. „Mnoho písní, které se staly hitem, má jen tři nebo čtyři akordy“.
Struktura: Musí být logická, aby posluchači mohli předvídat, jak bude píseň pokračovat.
Texty: Musí být hlavně nekomplikované, „tak, aby jim každý porozuměl a uměl se s nimi ztotožnit“. Cílem je navodit pocit souznění s textem písně.
Refrén: „Musí mít jednoduchou melodii, která se dá snadno zazpívat“. Je to ta část písně, kterou si posluchač zapamatuje, takže je důležité ji několikrát zopakovat.