ridic-mentor-rychlost

17letý řidič s mentorem na spolujezdci letěl po dálnici 180 km/h. Problém mají oba

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 11. 6. 2025


Řada odborníků na bezpečnost v dopravě, ale nakonec i ministerstvo dopravy pravidelně tvrdí, že projekt L17, tedy řízení od 17 let s mentorem je ku prospěchu bezpečnosti dopravy. Data to potvrzují, ale každé pravidlo má nějakou tu výjimku. V tomto případě 17letého řidiče, který sice měl vedle sebe mentora, ale to mu nezabránilo v tom, aby přišlápl plyn až k podlaze.

Stalo se tak na dálnici D4, kde byla dotyčnému naměřena rychlost 180 km/h. A to samozřejmě v úseku, kde je povoleno maximálně 130 km/h. Přestože měl vedle sebe mentora, který měl dohlížet na bezpečnou jízdu podle dopravních předpisů, nedodržoval je. „Řidič je podezřelý z přestupku a byl mu na místě zadržen řidičský průkaz. Mentor byl oznámen na příslušný správní orgán,“ popsala policie.

V případě řidiče nepůjde jen o zadržení řidičáku. Ve správním řízení (na místě totiž tak vysoké překročení řešit nelze) se ještě dočká pokuty v rozmezí od 7000 Kč do 25 000 Kč, šesti trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 18 měsíců.

V případě mentora to bude levnější. Ale jen trochu.  Platí, že jakmile mentor nesleduje situaci v provozu na pozemních komunikacích nebo chování řidiče, může se dočkat pokuty od 4000 Kč do 10 000 Kč. Platí ale i to, že mentor nemůže být odpovědný za protiprávní jednání mladistvého řidiče, nicméně v tomto případě je nejspíš bez debat, že dotyčný mentor vůbec neřešil, co jeho svěřenec dělá.

Připomínáme také, že každý mentor musí na sedadlo spolujezdce sedat výhradně střízlivý, nesmí být ani pod vlivem drog. Zároveň na kontě nesmí mít žádné trestné body. Pokud nějaký dostane, o svou pozici mentora okamžitě přichází.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

5 názorů na “17letý řidič s mentorem na spolujezdci letěl po dálnici 180 km/h. Problém mají oba”

  1. Zajímalo by mě, když se řidič „sprčí“ jak mu v tom jako mentor zabráním??? Abych teda nehrabal na ruční brzdu ve 180 a neriskoval nehodu…. takže mentor odejde bez trestu podle mě. Na druhou stranu, v německu jedete 250 a nic se neděje, takže je to zase hon na senzaci.

  2. černé barva, čtyři kroužky pro teploušky, tam není co řešit. Sebrat řidčák na doživotí, auto sešrotovat, pokuta 1,5 milionu, 500 hodin VPP.

  3. Na AUDI by se měly dělat psychotesty. Řídím desítky let a z deseti nejstrašnějších věcí co jsem na silnici viděl bylo všech deset zaviněno řidiči AUDI. Od předjíždění přes dvojitou plnou v naprosto nepřehledném úseku po zneužití záchranářské uličky při těžké nehodě s řadou mrtvých. Tam jí projely čtyři auta – čtyři AUDI. Takže žádný div, že mladej v AUDI jezdí 180.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru