Každá země má své vlastní dopravní předpisy, z nichž některé jsou skutečně neobvyklé. Možná ani netušíte, že právě porušujete zákon. Zde je několik z těch nejzajímavějších.
Velká Británie: Pozor na kaluže
Pokud ve Spojeném království omylem ošplícháte chodce vodou z kaluže, může vás to stát od 100 do 5 000 liber a trestné body. Tento zákon chrání chodce a snaží se předejít nepříjemnostem na cestách.
Švýcarsko: Nulová tolerance hluku
Ve Švýcarsku je noční klid posvátný. V době od 22:00 do 7:00 je zakázáno dělat jakýkoliv hluk, včetně hlasitého zavírání dveří auta nebo prudkého zrychlování. Řidiči musí také vypnout motor na semaforu, aby nerušili okolní obyvatele.
Ohio (USA): Zákaz prázdné nádrže
V městě Youngstown v Ohiu je nezákonné, aby vám došel benzín. Tento předpis má za cíl přimět řidiče pravidelně kontrolovat hladinu paliva, aby se vyhnuli zastavení a potenciálnímu ohrožení provozu. Podobně je to i v Německu, kde vám na dálnici také nesmí dojít palivo.
Dotankováváte palivo i po vypnutí tankovací pistole? Dělat byste to neměli, speciálně v těchto dnech
New Jersey (USA): Omezení personalizovaných SPZ
V New Jersey mohou úřady zakázat používání personalizovaných SPZ řidičům, kteří byli přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu nebo jiných mají v kartě řidiče postih za jiné podobné vážné přestupky. Tento zákaz může trvat až 10 let.
Delaware (USA): Zákaz spánku, vaření a převlékání v autě
Na ostrově Fenwick Island v Delaware platí přísný zákaz spánku, vaření a převlékání v autě. Tento zákon zajišťuje, že vozidla nejsou používána pro účely, které by mohly rozptylovat řidiče nebo ohrozit ostatní účastníky silničního provozu.
Kypr: Žádné rozptylování během jízdy
Na Kypru je během jízdy zakázáno jíst a pít, aby řidiči zůstali plně soustředění na cestu a předešli rozptylování, které by mohlo vést k nehodě.
Austrálie: Vystrčení ruky z okna
V Austrálii je zakázáno vystrkovat ruce nebo jiné části těla z okna auta, s výjimkou situací, kdy řidič signalizuje změnu směru, pokud nefungují blinkry. Tento zákon má zabránit nehodám, které by mohly vzniknout při blízkém kontaktu s jinými vozidly.
Francie: Zákaz používání sluchátek
Ve Francii je od roku 2015 zakázáno používat sluchátka během řízení. Tento předpis platí i pro cyklisty a jeho cílem je zvýšit koncentraci řidičů na cestu a snížit riziko nehod.
Kvůli poslechu hudby řidiči riskují se sluchátky na uších. Jsou nebezpeční sobě i ostatním
Filipíny: Používání cest jen v určitých dnech
V Manile, v hlavním městě Filipín, nesmí řidiči používat některé cesty podle poznávacích značek jejich vozidel. Například auta s poznávacími značkami končícími na čísla 1 nebo 2 nemohou používat některé cesty v pondělí od 7:00 do 19:00. Tento zákon byl zaveden za účelem snížení dopravních zácp a dlouhých kolon.
Indonésie: Počet pasažérů na určitých cestách
V Jakartě, hlavním městě Indonésie, mohou určité ulice a cesty používat pouze vozidla s minimálně třemi pasažéry. Tento předpis byl zaveden, aby se snížila hustota provozu a podpořilo sdílení vozidel.
Rumunsko: Udržování čistého auta
V Rumunsku mohou policisté pokutovat řidiče za špinavá okna, která omezují výhled. I když zákon nespecifikuje přesnou míru znečištění, každý případ je posuzován individuálně. Podobně je to ale i u nás, kdy musí mít řidiči ze svého auta dobrý výhled.
Estonsko: Zákaz bezpečnostních pásů na ledových cestách
V Estonsku jsou během zimy otevřeny tzv. ledové cesty, které vedou přes zamrzlá jezera nebo řeky. Na těchto cestách je zakázáno používat bezpečnostní pásy, což má zvýšit šanci na to, aby se člověk dostal z auta, pokud by propadlo do vody. Řidiči také nesmí předjíždět a mohou jezdit pouze za denního světla a při dobré viditelnosti.