Když jako automobilka slavíte 100 let existence, chce to něco speciálního. Limitované edice nějakého toho modelu jsou samozřejmostí, připomenutí historie ukázkou některého ze starších modelů také, ale Bentley na to jde ještě jinak. Rozhodlo se, že u příležitosti tohoto výročí vydá knihu. A ne jen tak ledajakou! Musíme vás ale varovat. Do knihovny si ji asi nepořídíte.

Název knihy je “The Bentley Centenary Opus”, tedy v překladu “Sté výročí Bentley”, a jak už název napovídá, zahrnuje vše, čeho tato britská značka za posledních 100 let dosáhla. Kniha má 800 stran, na kterých najdete neskutečné množství technické dokumentace, dobových i aktuálních fotografií, zajímavé příběhy, historická fakta a mnoho dalšího. Kniha vznikne ve třech různých specifikacích. Ta „nejobyčejnější“ se jmenuje Centenary Edition a zákazník, který po ní zatouží, si může vybrat hned ze čtyř odstínů koženého přebalu. Celkem se dostane na 500 zájemců. Mimochodem, jak asi tušíte, kůže na přebal knihy je totožná, jakou mají vozy Bentley v interiéru.

Bentley Continental GT Number 9 Edition by Mulliner slaví 100. výročí značky. Vznikne jen 100 kusů

Jedinečnější verzí knihy je takzvaná Mulliner Edition, která vznikne jen v počtu 100 kusů. Na přebal už bude možné vybírat ze 17 odstínů koženého přebalu. Ovšem tím zajímavějším detailem je fakt, že každý majitel knihy k ní dostane speciální hliníkový obal, jenž je uvnitř vykládán kusem gumy z levé přední pneumatiky závodního vozu Bentley Speed 8, který v roce 2003 vyhrál závod v Le Mans.

Krom toho Bentley novopečeným majitelům této publikace dopřeje prohlídku své továrny a přespání v luxusním hotelu Hotel Cafe Royal v Londýně. A přidá také pár volných stránek v knize, kam se dotyční mohou nechat zvěčnit na fotografiích se svým milovaným Bentley. To má styl, co myslíte? 🙂

Ovšem tou nejzajímavější a také nejdražší verzí knihy je edice s názvem Carat Edition, která vznikne jen v počtu 7 kusů. A kromě toho všeho, co nabízejí edice zmíněná výše, Bentley přidá obal osázený diamanty. Tomu ale odpovídá i cena této edice, která je v přepočtu šest milionů korun.