Lucas Ordoñez a Jordan Tresson, vítězové prvních dvou ročníků soutěže Nissan PlayStation® GT Academy, budou 16.-17. června soupeřit v závodě 24 hodin Le Mans. Oba chtějí být tím, kdo jakožto bývalý hráč počítačových her a nyní soutěžní jezdec jako první získá vítězství ve třídě tohoto světově nejznámějšího vytrvalostního závodu.

V roce 2008 společnosti Nissan a PlayStation společně vytvořily jedinečnou a inovativní soutěž GT Academy, jejímž cílem bylo dokázat, že pokud někdo dokáže být rychlý ve velice populární a realistické hře Gran Turismo®, může být rychlý i ve skutečném závodním voze.

 

Lucas, 23letý španělský student po svém vítězství v soutěži GT Academy dojel v roce 2009, ve své první závodnické sezóně, jako druhý do cíle evropského šampionátu třídy GT4. V roce 2011 skončil na druhém místě ve třídě LMP2 při své první účasti ve slavné 24hodinovce a následně vyhrál titul světového poháru Intercontinental Le Mans Cup 2011.

Dva roky po Lucasovi vyhrál soutěž GT Academy 21letý francouzský student konstrukce automobilů Jordan, který pokračoval vítězstvím ve třídě GT4 vytrvalostního seriálu Blancpain Endurance 2011 za tým RJN Motorsport ve voze Nissan 370Z GT4.

V roce 2012 postoupil a nyní závodí ve třídě LMP2 světového vytrvalostního šampionátu FIA za tým Signatech Nissan a poprvé se zúčastní závodu 24 hodin Le Mans.

Lucas bude sdílet vůz Zytek Nissan stáje Greaves Motorsport s bývalým pilotem F1 a famózním vítězem závodu 24 hodin Le Mans 1990 Martinem Brundlem a jeho synem Alexem. Jordan se bude dělit o vůz Oreca Nissan stáje Signatech s jezdcem Oliverem Lombardem, který v roce 2011 v tomto závodě skončil na prvním místě, a s Franckem Mailleuxem, který dojel jako druhý. Očekává se, že oba vozy budou bojovat o vítězství.

„Když jsme poprvé přišli s myšlenkou soutěže GT Academy, někteří nám říkali, že nemůžete vzít někoho, kdo prokázal svůj talent jen na konzoli PlayStation, a udělat z něj závodního jezdce,“ uvedl Darren Cox, generální ředitel společnosti Nissan Europe. „Lucas a Jordan se nejen stali závodními jezdci, ale stali se jezdci, kteří mají na vítězství v závodě Le Mans.“

A další ambiciózní závodníci již kráčejí v jejich stopách. Loňský vítěz evropské soutěže GT Academy, Jann Mardenborough, závodí ve voze Nissan GT-R Nismo GT3 ve vytrvalostním seriálu Blancpain Endurance a již získal pole position pro závod britského šampionátu GT Avon Tyres. Bryan Heitkotter, vítěz americké soutěže GT Academy 2011, stanul na stupních vítězů třídy v lednovém závodě 24 hodin Dubaje, kdy jel v týmu s dalšími třemi absolventy programu GT Academy a momentálně závodí ve voze Nissan 370Z Nismo RC v nejvyšší třídě GS (Grand Sport) seriálu Grand-Am Continental Tire Sports Car Challenge.

Nyní vrcholí boj o vítěze soutěže GT Academy 2012. Každý, kdo má herní konzoli PlayStation®3 a je registrovaný v síti PlayStation® Network, se může přihlásit do osmifázové online kvalifikace, kterou navrhl legendární tvůrce hry Gran Turismo Kazunori Yamauchi. Účastníci musejí dokončit sérii adrenalinem nabitých závodních soutěží s požadavky sahajícími od zvládnutí jízdy s výkonnými vozy Nissan s pohonem zadní nápravy a ovládnutí techniky zatáčení ve vysokých rychlostech, až po dosáhnutí časů na kolo za mokra a v náročných podmínkách.

„V roce 2012 bude mít více lidí než dříve příležitost vyměnit v národních finále virtuální svět za řízení skutečných vozů Nissan a následně se zúčastnit závodního soustředění,“ říká Cox. „Je povzbudivé, že díky těmto novým „virtuálním“ kvalifikačním soutěžím budou připraveni lépe než kdy dříve.“

Soutěže GT Academy 2012 se může zúčastnit každý zájemce z účastnické země, starší 18 let, s platným řidičským průkazem, který vyhovuje podmínkám soutěže. Kvalifikační fáze online běží v Evropě až do ranních hodin 25. června (uzávěrka je 24. června 23:59 BST, což odpovídá 00:59 CEST 25. června). 16 nejrychlejších účastníků soutěže online z každého teritoria se bude kvalifikovat do národních finále.Bojovat se bude o maximálně 16 dalších míst v národním finále v seriálu „živých závodů“ ve třídě GT5.

Z každého zúčastněného teritoria soutěže GT Academy vzejde celkem šest vítězů, kteří se zúčastní „závodního soustředění“ na okruhu v Silverstone, kde bude vybrán vítěz.Vítěz soutěže GT Academy 2012 pak bude zařazen do jednoho ze světově nejvyspělejších programů pro trénování jezdců a bude se připravovat na účast v prestižním závodě 24 hodin Dubaje v plnokrevném závodním voze Nissan 370Z GT4.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.