Od 1.prosince do včerejška, tedy 16.prosince, se v pražském nákupním centru v Hostivaři konala výstava Velorexů. Mnohým z nás tenhle dopravní prostředek utkvěl v paměti zejména díky filmu Vrchní, prchni! z roku 1980. V tom hlavní představitel Josef Abrhám, jako falešný číšník, sedlal v běžném životě právě Velorex a v životě vrchního si užíval tehdy exkluzivního vozu Lada.

Pokud si stále nemůžete vzpomenout, o co jde, pak šlo o tříkolku s trubkovou konstrukcí potaženou koženkou. Historie vzniku prvních tříkolek sahá dokonce až do třicátých let minulého století. Jejich konstruktéry byli bratři František a Mojmír Stránský. Později z jejich dílen dokonce vyjel i velorex se čtveřicí kol vzdáleně připomínající klasické osobní auto. I ten byl na výstavě k vidění.

V prostrorách nákupního centra byla vystaveno několik exemplářů. Shlédnout jsme mohli kousky původní, zrenovované, ale i tuningové. Podívejte se na fotografie a zavzpomínejte na časy dávno minulé. Pokud budete chtít Velorex sehnat dnes, přeji vám hodně štěstí. V dnešní době jde o hodně nedostatkové zboží.

 

-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.