Toyota (TMC) a BMW Group pokračují v dlouhodobé úspěšné strategické spolupráci na poli trvale udržitelné mobility a dnes společně podepisují závazné dohody upravující dlouhodobou spolupráci obou subjektů se zaměřením na společný vývoj soustavy palivových článků, společný vývoj architektury a komponent sportovního vozu, a dále společný výzkum a vývoj technologií lehkých materiálů. Uvedené dohody navazují na memorandum o porozumění podepsané oběma společnostmi v červnu 2012.

Společnosti Toyota Motors Company (TMC) a BMW Group dnes kromě toho podepsaly závaznou dohodu o zahájení společného výzkumu akumulátorů typu lithium-air (Li-Air), tedy řešení, které by mělo nahradit koncepci dosavadních lithiových akumulátorů. Tato dohoda rovněž zahajuje druhou fázi společného výzkumu příští generace akumulátorových článků Li-Ion, jenž byl zahájen v březnu roku 2012.

 

Níže jsou uvedeny hlavní předměty zmiňovaných dohod:

 1. Soustava palivových článků
  – Obě společnosti jsou toho názoru, že technologie palivových článků jsou jedním z možných řešení k dosažení nulových emisí. Společnosti BMW Group a TMC budou společně sdílet své technologie a vyvinou základní soustavu pro vozidlo poháněné palivovými články, která bude zahrnovat nejen sadu palivových článků, ale i nádrž na vodík, elektromotor a akumulátor, s plánovaným dokončením v roce 2020.
  – Obě firmy budou spolupracovat na hodnocení vývoje vodíkové infrastruktury a tvorbě systémů pravidel a standardů nezbytných k obecnému rozšíření vozidel poháněných palivovými články.
 2. Sportovní vůz
  – Obě společnosti se dohodly, že do konce roku 2013 připraví studii proveditelnosti definující koncept společné platformy pro sportovní automobil střední třídy. Oba subjekty plánují vzájemně spojit své technologie a znalosti s cílem zajistit co nejvyšší spokojenost zákazníků. Uvedené firmy budou sdílet svoji vizi k další spolupráci v oblasti vývoje sportovních vozů.
 3. Technologie lehkých materiálů
  – Společnosti budou ve vzájemné spolupráci vyvíjet technologie lehkých materiálů pro karoserie vozidel s využitím nejmodernějších řešení, jako jsou např. materiály vyztužené uhlíkovými vlákny, s úmyslem společně využít tyto technologie při vývoji společné platformy sportovního automobilu i dalších vozů vyráběných BMW a TMC.
 4. Technologie lithiových akumulátorů nové generace
  – Firmy zahájí společný výzkum s cílem vyvinout akumulátor typu lithium-air, jehož energetická hustota významně překonává podobný parametr dnešních Li-Ion akumulátorů.

Norbert Reithofer, předseda představenstva společnosti BMW AG, řekl: „TMC a BMW Group sdílejí stejnou strategickou vizi budoucí trvale udržitelné mobility. Na pozadí budoucích technologických změn čekají celý automobilový průmysl ohromné výzvy, které ovšem chápeme i jako příležitost. Tato spolupráce je důležitým prvkem stavebnice pro to, aby obě společnosti vykročily do budoucna tím správným směrem.“

Prezident TMC Akio Toyoda uvedl: „Od podpisu našeho memoranda o porozumění uběhlo pouze něco přes rok a každým dnem posilování našich vztahů jasně cítíme, že postupujeme rychle vpřed. Nyní vstupujeme do fáze, která je příslibem plodných výsledků do budoucna. S důrazem na vše, co z tohoto společného vývoje vzejde, budeme usilovně spolupracovat na dosažení společného cíle, kterým je vyrábět stále lepší automobily.“

Společnosti BMW Group a TMC se v prosinci nejprve dohodly na středně- až dlouhodobé spolupráci v oblasti vývoje ekologických vozidel a technologií příští generace. Ve stejné době obě firmy rovněž podepsaly dohodu, v jejímž rámci bude BMW Group dodávat vysoce hospodárné vznětové motory společnosti Toyota Motor Europe. BMW Group a TMC – jako dlouhodobí strategičtí partneři – mezitím usilovně pracují na řešeních trvale udržitelné mobility pro budoucnost.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.