Škoda Octavia RS je již po mnoho dlouhých let synonymem pro rychlé modely domácí značky, před nějakou dobou přišla ale dosud nejsilnější a nejrychlejší verze Octavia RS 230. Jak název napovídá, pod kapotou se nachází posílený benzinový motor 2.0 TSI s výkonem 169 kW/230 koní. Není to ale jediná změna, kterou nejrychlejší Octavia všech do dostala. Podívali jsme se na ni v redakčním testu.
Škoda Octavia RS je oblíbeným autem nejen manažerů, ale i soukromníků. Jde o sportovní verzi praktického auta s poměrně silným benzinovým nebo naftovým motorem. Navíc se povedl i design karoserie. O úspěch bylo tedy postaráno. I když benzinová verze nabízela výkon 220 koní, nebylo to ono. Auto umělo být rychlé, ale pořád bylo více každodenní než sportovní. To ale RS 230 mění. Kromě posíleného motoru totiž přidává také diferenciál s elektrohydraulicky řízenou svorností (VAQ) na přední nápravu. Jde o totéž řešení, které má i Volskwagen Golf GTI Performance nebo SEAT Leon Cupra.
Důraz byl kladen také na jízdní atmosféru, upraveno tak bylo výfukové potrubí, které se nyní nesoustředí hlavně na falešný zvuk ze sound generatoru, ale koncovky výfuku jsou slyšet i zvenku. Díky převodovce DSG, kterou bylo testované auto vybaveno, se z nových černých koncovek výfuků – podobně jako například u Volkswagenu Golf R – ozývalo při přeřazení zlověstné střílení. Pocitově mi také přišlo, že mě v interiéru sound generator neotravoval tolik jako v běžném RS, přesto bych slyšel raději pouze motor a výfuk.
Silnější eReSo se liší také designově, ačkoliv nijak zásadně. Tím nejzásadnějším jsou 19″ kola z lehkých slitin Xtreme (běžné RS má 17″, resp. za příplatek 18″), která doplňují černé prvky karoserie – maska chladiče, vnější zpětná zrcátka nebo přítlačné křídlo. Větší (o 15 %) jsou také znaky RS v masce chladiče a na víku zavazadelníku, toho si však všimne asi jen opravdu trénované oko. Naživo vypadala naše červená Octavia RS 230 opravdu skvěle!
A skvěle také jezdila. Vždyť už technické údaje slibují zajímavé hodnoty. Zrychlení z 0 na 100 km/h je otázkou 6,7 sekundy a maximální rychlost je 249 km/h (manuál má 250 km/h). S přenosem síly na silnici nemá i díky diferenciálu VAQ problém, ani na rovině, ani v zatáčkách. Tady je jasně vidět, že jde o akurátní výkon, který lze bez problémů využít. Nový SEAT Leon Cupra ST 290, který testujeme tento týden, s tím má mnohem větší problém. Rozdíl 60 koní je tu opravdu znát.
Oproti běžné benzínové Octavii RS je stejný motor jinak naladěn. Maximální výkon 169 kW/230 koní je k dispozici při 4 700 až 6 200 ot./min (přichází o 200 ot./min později než v RS) a maximum točivého momentu 350 Nm je k dispozici při 1 500 až 4 600 ot./min (vydrží o 200 ot./min déle než v RS). Motor kombinuje přímé a nepřímé vstřikování paliva, má turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek a také variabilní časování ventilů. Motor táhne od cca 1800 ot./min prakticky neustále až k červenému poli. Nemá sice výkonovou špičku, takže budete pocitově řadit už kolem 6 000 ot./min, ale ten lineární průběh výkonu je v běžném světě opravdu příjemný.
A co spotřeba paliva? Při převzetí mělo auto najeto jen něco málo přes 1600 kilometrů, po celou dobu týdenního testu jsme se pohybovali výhradně nad 9 l/100 km. Je ale pravda, že jsme „eko režim“ nepraktikovali. Testovací týden byl totiž teplý, okresky byly prázdné a výfuky příjemně brumlaly.
Při pohledu na 19″ kola jsem se bál komfortu, ale už první kilometry naznačily, že není čeho se obávat. Podvozek je pocitově totiž měkčí a nejednou se mi při ostřejší jízdě na okreskách stalo, že si předek auta sedl na dorazy. Nastavení auta je neutrální, hodně udělá i diferenciál VAQ, který autu pomáhá zatáčet. Potěší také ostré a rychle řízení, díky němuž není potřeba točit volantem o několik otáček, ale už centimetrové natočení znamená výraznou změnu směru. Příjemné ostrý nástup mají také brzdy, které ve verzi RS 230 dostaly červené třmeny.
S Octavií jsme vyrazili také na „The Most Autoshow“ a vyzkoušeli jsme ji na okruhu, kde příjemně překvapila. Brzdy sice po dvou odjetých desetiminutových jízdách „změkly“, přesto se jejich účinek příliš nezměnil. Pomalejší byl po cestě domů jen jejich nástup. Líbilo se mi vyvážení auta při opravdu ostré jízdě, které dbá na „čistou stopu“. Octavia RS 230 sebou nijak nehází, je poměrně jistá. Stabilita by snad jen mohla být lepší při ostřejším brzdění, kdy se auto trochu rozvlnilo.
Škoda Octavia RS 230 je pořádný posun dopředu. Nemyslím těch 10 koní výkonu, ale zejména celkové chování a naladění auta. Příplatek je sice poměrně znatelných 75 000 Kč (RS TSI: 658 900 Kč, RS 230: 733 900 Kč), ale kromě zvýšeného výkonu a diferenciálu VAQ nabídne RS 230 bohatší základní výbavu (např.: kožený interiér, elektrická přední sedadla, volič jízdních režimů či parkovací senzory vpředu i vzadu).
Škoda ale myslí nejen na „nejsportovnější řidiče“, ale také na řidiče praktiky. Představila totiž také Octavii RS s pohonem všech kol (výhradně spojenou s převodovkou DSG), kterou již tento rok doplní i benzínový všehrab. S takovými auty bude zcela jistě opravdová zábava na zasněžených silnicích v zimě (i když nejde vypnout stabilizace), na suchém, teplém asfaltu ale na kvality, rychlost a vlastně i zábavnost RS 230 nedosáhnou.
[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Škoda
Typ:,Octavia RS 230
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1 984 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,předních kol
Výkon:,169 kW/230 koní v 4 700 – 6 200 ot./min
Točivý moment:,350 Nm v 1 500 – 4 600 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,6.8 s
Maximální rychlost:,249 km/h
Převodovka:,šestistupňová dvouspojková (DSG)
Spotřeba paliva (l/100 km):,8.1 / 5.4 / 6.4
Emise CO2:,149 g/km
Objem nádrže:,50 litrů
Délka:,4 685 mm
Šířka:,1 814 mm
Výška:,1 449 mm
Rozvor:,2 680 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 465 kg
Objem zavazadlového prostoru:,590 / 1 580 litrů
Ceník:,k nahlédnutí zde
[/table]