Audi představilo u příležitosti závodu 24 h Le Mans nový vrcholný model nedávno modernizované řady Q5. Audi SQ5 TDI má pod kapotou vznětový, dvěma turbodmychadly přeplňovaný motor 3.0 TDI, který nabízí suverénní výkon 230 kW (313 k) a maximální točivý moment 650 N.m od 1450 do 2800 min-1. Audi SQ5 TDI se na trhu objeví v prvním čtvrtletí 2013 jako historicky první S model značky Audi se vznětovým motorem.

Výkonné TDI se zdvihovým objemem 2967 cm3 je přeplňováno dvěma nestejně velkými turbodmychadly, která jsou uložena za sebou a spojená klapkou. Vysokovýkonnému konceptu bylo přizpůsobeno chlazení hlav válců, dále časování a zdvih sacích ventilů, písty chlazené rozstřikovaným olejem i pístní čepy. Systém přímého vstřikování common rail vytváří tlak až 2000 barů a palivo vstřikuje do válců v až osmi dílčích dávkách. Motor 3.0 TDI Biturbo má skvělý zvuk, který je navíc zesilován speciálním reproduktorem v krátkém vedlejším rameni výfukové soustavy.

 

Audi SQ5 TDI zvládne sprint z nuly na 100 km/h za 5,1 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 250 km/h. Spotřeba paliva je v průměru jen 7,2 litru na 100 km. Na této vynikající hodnotě se podílí také inovativní řízení chladicí soustavy, systém start-stop a elektronicky řízené olejové čerpadlo. Hnací sílu výkonného vznětového motoru V6 přenáší na vozovku rychle a hladce řadící osmistupňová samočinná převodovka tiptronic a trvalý pohon všech kol quattro, který rozděluje točivý moment individuálně mezi jednotlivá kola.

Elektromechanický posilovač řízení modelu Audi SQ5 TDI pracuje citlivě a s maximální účinností. Sportovní podvozek snižuje světlou výšku karoserie o 30 mm a na sériově dodávaných 20“ kolech v designu s pěti dvojitými paprsky jsou namontovány pneumatiky s rozměrem 255/45. Audi dodává na přání kola s průměrem ráfku 21 palců. Černé brzdové třmeny přední nápravy zdobí loga S. Na přání dodávaný systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select může být volitelně rozšířen o dynamické řízení s plynule měnitelným převodem.

Mezi nejnápadnější stylistické prvky patří především platinově šedá maska chladiče Singleframe s galvanizovanými dvojitými lamelami s hliníkovým vzhledem, dále střešní spoiler a modifikované nárazníky. V oblasti oken je nepřehlédnutelný paket lesklých prvků společně s kryty vnějších zpětných zrcátek s hliníkovou povrchovou úpravou. Audi lakuje svůj nový vrcholný model barvami modrá Estoril a černá Panther s krystalickým efektem. Ve struktuře karoserie mají velký podíl oceli s extrémně vysokou pevností. Výsledkem je lehká, bezpečná a tuhá konstrukce.

Černý interiér se vyznačuje elegancí v typickém stylu modelů řady S. Čalounění stropu je na přání nabízeno v odstínu stříbrná Lunar. Elektricky nastavitelná sportovní sedadla mají v sériové výbavě potahy v kombinaci kůže Pearl Nappa/Alcantara, ale na přání mohou mít celokožené čalounění ve čtyřech barvách. Ozdobné obložení je standardně z kartáčovaného hliníku. K dispozici je však také v provedení Carbon Atlas, klavírní lak nebo jako nová varianta kombinace hliníku s černým dřevem Beaufort.

Stupnice přístrojů jsou šedé a nesou emblém S v prostorovém grafickém ztvárnění. Ručičky přístrojů jsou bílé, pedály a páčky pro manuální řazení se lesknou hliníkovou povrchovou úpravou. Mezi nepřehlédnutelné prvky v interiéru patří také hlavice řadicí páky S, dále emblémy S na prahových lištách, tlačítko pro spuštění motoru, specificky tvarovaný volant, uvítací grafika S na displeji a paket vnitřního osvětlení. Zavazadlový prostor má objem až 1560 litrů, což činí z modelu SQ5 TDI ideální vůz pro sportovně založené zákazníky s aktivním životním stylem. S nejvyšší přípustnou hmotností přívěsu až 2,4 tuny je novinka s logem čtyř kruhů navíc neobvykle silným tažným vozidlem.

Audi SQ5 TDI se u českých prodejců objeví počátkem druhého čtvrtletí 2013. V Německu byla jeho základní cena stanovena na 58 500 eur. Ceny pro český trh zatím nejsou k dispozici.

Na přání dodává Audi pro svou novinku nejmodernější asistenční, informační a zábavní systémy a služby Audi connect.

Tisková zpráva/-PS-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.