Je úterý ráno, zvoní budík, ale venku je ještě tma. To neznám! Říkám si, že bude asi něco špatně, ale pak si uvědomím, že vstávání v půl šesté ráno má dnes svůj dobrý důvod. Už za hodinu totiž do ruky dostanu klíče od nějakého Mercedesu a vyrazím společně s dalšími kolegy na dalekou cestu do Rumunska, čeká nás Transylvania adventure 2013.
Transylvania adventure 2013 je výlet, při němž v rumunské panenské přírodě vyzkoušíme a důkladně prověříme schopnosti SUVéček této stuttgartské automobilky. Akce je plánována na čtyři dny, z toho první a poslední zaberou cestu tam a zpátky. Na ježdění v přírodě ale i tak budeme mít celé dva dny.
Když chvíli po půl šesté dorazím na pražský Chodov, k sídlu českého zastoupení automobilky Mercedes-Benz, čekala tam již flotila aut, se kterými pojedeme. Bylo mezi nimi několik modelů GLK, dvě ML a jedno Géčko, navíc ve verzi G63 AMG. S vidinou opravdu dlouhé cesty jsem vybral naftové čtyřválcové ML250 BlueTec. Usedám do auta, na navigaci nastavuji cílovou destinaci. Čeká nás 950 km dlouhá cesta z Prahy, přes Slovensko a Maďarsko až do Rumunska.
Večer, kolem deváté hodiny místního času (v Rumunsku je o hodinu více) jsme zaparkovali u hotelu v městečku Remeti, ležícího v údolí pod přehradou Lacul Lesu v pohoří Vladeasa. Vystupujeme z aut, pod námi zurčí místní potůček a přátelští pracovníci Mercedesu nás již vítají. Prozrazují nám, že po následující dva dny se budeme po okolních horách pohybovat. Jde o loveckou honitbu, v jejímž revíru žije na dvě desítky medvědů hnědých a mnoho dalších zvířat. Škoda, že jsme v horách kromě ovcí a koz nepotkali ani živáčka (pokud počítáme místní cyklisty).
Kolona vozidel byla poměrně rozličná, na místě na nás ještě několik dalších aut čekalo. Od opravdového offroadu v podobě Mercedesu-Benz třídy G v pracovní verzi Professional, přes několik malých SUV v podobě modelu GLK, větší ML a GL, až po bílou bestii G63 AMG. Pro malá Gé-eL-Káčka byla cesta mnohdy hodně náročná, možná až na samotné hranici jejich možností. Na rozdíl od větších modelů totiž Gé-eL-Káčka nedisponují žádnými terénními pomocníky – nemají redukční převodovku, nemají terénní asistenty ani asistenty sjíždění kopců, nemají výškově nastavitelný podvozek a o uzávěrkách diferenciálů si mohou také nechat jen zdát.
Naopak všechny tyto vymoženosti můžete využívat u modelů ML a GL. Pokud si připlatíte, nabídne vám auto různé terénní režimy, výškově nastavitelný podvozek, ale právě i redukční převodovku. U Géčka je to ještě trochu jinak. U něj nastavitelný podvozek nebo různé jízdní režimy nenajdete, za to ale nabídne redukci a možnost uzávěrky jakéhokoliv (nebo všech dohromady) ze tří diferenciálů – i u zdánlivě neterénního G63 AMG! :)
Cestu připravoval offroadový specialista Jirka Chramosil. Plánoval ji s ohledem na to, že ji musela projet právě i malá GLK-áčka. Nutno dodat, že místy to pro ně bylo opravdu složité. Prahy opírající se o výmoly, diferenciály smýkající se po kamenité zemi nebo kola ve vzduchu… Vězte však, že jedinými úpravami, kterými všechna auta prošla, bylo podhuštění pneumatik.
Druhý den, středeční ráno bylo ve znamení brzkého vstávání, rychlé snídaně a prvního celodenního ježdění po rumunských horách za doprovodu krásné přírody. Pohybovat se budeme po hřebenech hor, ale i v úžasných údolích. Cesta byla pro tento den připravena hlavně po nezpevněných cestách plných ostrého kamení, po vyjetých kolejích v rozlehlé tamější přírodě až na hřebeny pohoří Stana de Vale ležícího ve výšce kolem 1 500 metrů nad mořem.
O den později nás čekala cesta ještě zajímavější. Oproti předešlému dni jsme vyjeli ještě o dalších více než 100 metrů nad mořem výše. Oběd formou bio bufetu z místní farmy jsme si užívali ve výšce 1 620 metrů nad mořem. Bohužel ráno padla mlha a vydržela až do odpoledne, takže jsme si nemohli užít výhled do okolí. Podle vyprávění (a podle místy roztrhaných mraků by se tomu dalo věřit, škoda).
Ačkoliv byl terén náročný (nepředstavujte si obrovské terénní zlomy nebo převýšení) – cesty plné zrádných kamenů, ostrých polámaných větví či jiných překvapení ukrytých v prašných cestách, výsledkem nakonec byly JEN dvě pneumatiky na výměnu. Přece jen na pneumatikách o průměru 20 (ML a G63 AMG) nebo dokonce 21 (GL) palců se silničním vzorkem není úplně jednoduché se v takovém prostředí pohybovat. Velkým překvapením bylo, že i zdánlivě nesjízdné (zejména pro GLK) terény Mercedesy zvládly a všechna auta více než 80 náročných terénních a 1 900 silničních kilometrů bez problémů zvládla.
Pro mě to byl, vzhledem k tomu, že jsem v Rumunsku byl poprvé, neskutečný zážitek. V téhle zemi si občas připadáte jako o desítky (někdy ale i o stovky) let zpátky. S mobilním signálem se tady nechytáte, internet je ve vesnicích skoro sprosté slovo, lidé žijí bez elektřiny, tekoucí vody nebo dopravních prostředků. Přesto jsou prý spokojení, V některých místech, kterými jsme projížděli jsme způsobili neskutečné pozdvižení. Pokud máte rádi klid, krásnou přírodu a rádi poznáváte nová zakoutí naší modré planety, do Rumunska se určitě vydejte!
[nggallery id=2435]