Raketoplán Endeavor při příletu do Kalifornie způsobil mezi místními velký rozruch, stejně tak očekávaný byl i transport po zemi z LAX (letiště Los Angeles) do Kalifornského Vědeckého Centra poblíž Los Angeles. Většinu cesty táhl raketoplán profesionální tahač, posledních pár set metrů to musela zvládnout Toyota Tundra.

Toyota Tundra CrewMax 4×4 hrála krátkou, ale významnou roli na této cestě.  Tundru poskytl místní dealer Toyoty a samotný vůz byl naprosto bez úprav.

Endeavor sám o sobě váží přes 68 tun, což je patnáctinásobek maximálního možného tažného zatížení Tundry. Avšak v kombinaci s vlekem se hmotnost tažené soupravy blížila až ke 140 tunám!

 

Tundru řídil profesionální řidič Matt McBride, který měl sebou jednoho speciálního závozníka. Tím závozníkem byl astronaut Garrett Reisman, který byl nějakou dobu součástí posádky ISS v roce 2008.

Endeavor i Tundra budou součástí stálé expozice ve Vědeckém Centru, která bude představena 30. 10. letošního roku. U raketoplánu Endeavor je důvod vystavení zcela jasný –  poslední raketoplán ve vesmíru. Proč, ale bude vystavena i Tundra? Ta bude zase demonstrovat fyzikální zákony pákového efektu. A proč byla vybrána zrovna Toyota k tažení slavného vesmírného plavidla? Toyota je partnerem Vědeckého Centra již od počátku devadesátých let, jako součást svého závazku k inspiraci mládeže v oblasti strojírenství, vědy a techniky.

-TJ-

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s ostatními na sociálních sítích.