Elvisovo BMW 507 ožije: Návrat se odehraje na přehlídce Concours d’Elegance v Pebble Beach

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: BMW - 20. 8. 2016


Po jednom z nejúžasnějších objevů dávno zmizelých klasických vozů poslední doby následuje zářivý návrat zpět na scénu. Zrestaurované BMW 507 proháněl americký zpěvák Elvis Presley, již tenkrát nazývaný „králem rock’n’rollu“, při své vojenské službě v Německu. Po jejím ukončení se automobil na téměř 50 let ztratil a mělo se za to, že zmizel nadobro a do záře reflektorů se již nevrátí. BMW Group Classic představuje tento roadster vůbec poprvé veřejnosti po téměř dvou letech náročné restaurátorské práce. Originálně zrestaurovaný vůz bude představen 21. srpna na přehlídce Concours d’Elegance v Pebble Beach v Kalifornii. BMW 507 s výrobním číslem 70079 bude k vidění přesně v tom stavu, v jakém ho 20. prosince 1958 Elvis Presley převzal: v péřově bílé barvě, s hliníkovým osmiválcem o výkonu 150 koňských sil, s koly se středovými maticemi, černo-bílým interiérem a rádiem Becker Mexiko.

„Možnost zrestaurovat BMW 507, které vlastnil král rock’n’rollu, v souladu s požadavky předchozího majitele Jacka Castora byla pro všechny zúčastněné splněným snem,“ prozradil Ulrich Knieps, ředitel BMW Group Classic. „Tohle byl mimořádně fascinující projekt. Výsledek pro nás není pouze důvodem k neskonalé pýše – Jack by jím byl bezpochyby nadšený.“ Výstava nezrestaurovaných BMW v nálezovém stavu vyvolala v létě 2014 mezi příznivci klasických vozů velké nadšení, ovšem přinesla také několik otázek: je to skutečně Elvisovo BMW 507? Je vůbec možné tento roadster opětovně transformovat v klenot z 50. let?

bmw-507-elvis-presley

Od „Return to Sender“ po „Now or Never“

Stav dvousedadlového vozu byl skutečně důvodem k obavám. Ačkoliv originální karosářské díly a další komponenty byly prakticky všechny na svém místě a v neporušeném stavu, roadster postrádal motor a převodovku. Zadní náprava byla nahrazena dílem neznámého původu, podlahu rozežírala koroze, sedadla byla roztrhaná a přístrojová deska chyběla. Ovšem fascinace ze vzácného a svůdně krásného automobilu převážila všechny jeho nedostatky, navíc tuto fascinaci ještě zvyšovaly vzpomínky na Elvise Presleyho a jeho největší hity. Jakmile se roadster objevil v Mnichově pod sloganem „Return to Sender – Zpět odesílateli“, řešením nepochybně bylo „Now or Never – Teď nebo nikdy“. Projekt restaurování vozu, vedený pod taktovkou BMW Group Classic, byl úspěšný. Experti BMW a externí specialisté spojili své síly a výsledkem stanovili nová měřítka v oblasti restaurování BMW 507.

Při pohledu zpět na proces restaurování vozu připomíná příběh Elvisova BMW 507 čistý rock’n’roll. Stejně podmanivý jako „královy“ pohyby boky, plný energie a překvapivých zvratů. Emoční horská dráha. Tohle není pouze příběh mladého vojína Elvise Presleyho. Je to také příběh zkušeného „vrchařského šampiona“ Hanse Stucka, plných rtů obtisklých na bílé kapotě, vysloužilého raketového inženýra, dýňového skladu, motoru V8, který byl příliš velký, pogumovaných kokosových rohoží a dveřních klik vytištěných na 3D tiskárně. A celý příběh začal již tři roky předtím, než „král“ základní vojenskou službu na americké základně v Hesensku v jižním Německu vůbec nastoupil.

Mýtus mezi raritami: „Královo“ BMW 507

BMW 507, kterých se v letech 1955 až 1959 vyrobilo pouze 254 kusů, vždy patřilo mezi nejexkluzivnější a nejvyhledávanější rarity historie značky BMW. Okamžitě po své světové premiéře na frankfurtském autosalonu IAA v roce 1955 byl dvousedadlový automobil, navržený Albrechtem Grafem Goertzem, tiskem oslavován jako „Sen od řeky Isar“. Ke vnímání roadsteru jakožto symbolu společenského postavení přispěli slavní majitelé, mezi něž patří Alain Delon, Ursula Andress či John Surtees. Nicméně ani jeden z vyrobených kusů tohoto modelu není zahalen takovými mýty jako BMW 507, jehož majitelem kdysi býval Elvis Presley. Mělo se za to, že tento konkrétní roadster byl více než pět desítek let ztracen. Ve skutečnosti nebylo na 100 procent jisté ani výrobní číslo vozu, kterým „král“ jezdil. Pochybnosti panovaly také o tom, zda Elvis Presley po skončení základní vojenské služby v Německu vůz do USA vůbec převezl, a nikdo neměl nejmenší ponětí o tom, kdo jej následně vlastnil.

Všechny tyto hádanky byly vyřešeny díky expertům z archivu BMW Group Classic a americké novinářce Jackie Jouretové, která v Kalifornii píše pro časopis „Bimmer“. Ta už v roce 2006 prohledávala dobové články a příslušnou literaturu ve snaze najít informace týkající se Elvisova BMW 507. V průběhu svého pátrání odkryla zásadní detail. Různé zdroje upozorňovaly na skutečnost, že Elvisovo BMW 507 nebylo úplně nové a jeho předchozím majitelem byl závodní jezdec Hans Stuck. Od května do srpna 1958 vyhrál závodní pilot, známý jako „vrchařský šampion“, několik závodů do vrchu v Německu, Rakousku a Švýcarsku – v bílém BMW 507 s výrobním číslem 70079 a registrační značkou M-JX 800. Je také fotografiemi doloženo, že tento roadster sjel z výrobní linky 13. září 1957. Již v říjnu 1957 představil Hans Stuck vůz na londýnském autosalonu, a předtím, než odjel do Itálie na turínský autosalon, ho v Belgii ukázal králi Baudouinovi. A jako by to nestačilo, Stuckovo BMW 507 vyhrálo v létě 1958 automobilovou soutěž krásy ve Wiesbadenu, a pak mělo filmovou roli v bavorském celovečerním filmu Hula-Hopp Conny s Cornelií Froboessovou a Rudolfem Vogelem.

Tento vůz byl po každém závodě pečlivě servisován u BMW, a když na podzim roku 1958 skončil u frankfurtského prodejce BMW, měl modernizovaný motor a novou převodovku. Mladému vojínu Elvisi Presleymu bylo v době jeho první jízdy v BMW 507 23 let. „Král“ byl vozem okamžitě ohromen a rozhodl se pro jeho koupi. Fotografie pořízené při předávání prozrazují, že na BMW 507 již byly umístěny vývozní registrační značky. Později byl vůz vybaven registrací americké armády, která se každý rok obměňuje. To by také důvod, proč následné dohledávání historie vozu bylo tak komplikované. Experti z BMW Group Classic si byli absolutně jistí pouze tím, že v návrhu pojištění v prosinci 1958 bylo společně s výrobním číslem 70079 uvedeno jméno majitele Elvis Aaron Presley.

bmw-507-elvis-presley

Hýčkané v Německu, radikálně upravené v USA

Elvis používal BMW 507 na dopravu mezi svým domovem v Bad Nauheimu a americkou armádní základnou ve Friedbergu. Jeho fanynky ho vždy bedlivě sledovaly a často doslova obléhaly. Lak roadsteru byl často poset rtěnkou psanými zamilovanými vzkazy. Tyto známky obdivu nebyly u rockových hvězd ničím neobvyklým, ovšem pro mladého amerického vojína Presleyho byly nepříjemné. Problém vyřešil nový červený lak.

Elvis Presley ukončil vojenskou službu v Německu v březnu 1960. Radosti z jízdy v otevřeném BMW po amerických silnicích se vzdal již za několik měsíců, jelikož po svém návratu dal červený roadster nesoucí výrobní číslo 70079 na protiúčet newyorskému prodejci vozů Chrysler. Ten vůz prodal z dnešního pohledu za směšně nízkou cenu 4500 dolarů rozhlasovému moderátorovi Tommymu Charlesovi. Charles vůz odvezl do svého domovského města Birmingham ve státě Alabama, kde odstartovala jeho velmi úspěšná závodní kariéra, ovšem tento krok byl velmi diskutabilní, pakliže se bavíme o originalitě. Při přípravě na závodní okruhy bylo BMW 507 vybaveno motorem Chevrolet. Ten byl tak velký, že z motorového prostoru muselo být vyříznuto uchycení předního pomocného rámu nápravy. Převodovka, zadní náprava a přístroje v kokpitu byly nahrazeny. Charles s radikálně upraveným roadsterem vyhrál závod v Daytona Beach na Floridě a než ho v roce 1963 prodal, postavil se s ním na startovní rošt ještě několika dalších závodů.

Než se BMW 507 dostalo do Kalifornie, ještě dvakrát změnilo svého majitele. Raketový inženýr Jack Castor vůz koupil v roce 1968 a předtím, než ho uložil do garáže s cílem následné restaurace, jej občasně používal jako vůz pro každodenní popojíždění. Castor, bydlící jižně od San Francisca v Half Moon Bay, byl vášnivým sběratelem historických jízdních kol a v průběhu let také nahromadil působivou sbírku klasických automobilů. Byl členem několika klubů příznivců klasických vozů a pátral po historii vozidel, která vlastnil.

„Svatý grál“ ukrytý ve skladu s dýněmi

Castor dal také dohromady komplexní historii svého BMW 507. Mezitím se raketový inženýr odebral do zaslouženého důchodu a jednoho dne náhodou narazil na článek v časopise „Bimmer“. Castor autorce článku napsal a pověděl jí o BMW 507 s výrobním číslem 70079, které měl v garáži, a pozval ji na návštěvu. Byl si vědom toho, že vlastnil závodní vůz, s nímž jezdil „vrchařský šampion“ Hans Stuck, ale až do té doby mohl o potenciálním spojení s Elvisem pouze spekulovat. Ovšem ohledně této otázky si byla Jackie Jouretová naprosto jistá. Jouretová Jacka Castora doprovodila do skladu dýní, kde bylo červené BMW 507 uloženo společně s dalšími uznávanými vozy. „Jack kapotu svázal provazy,“ vzpomínala novinářka na moment, kdy vůz spatřila poprvé. „Nějakou dobu trvalo, než jsme ji vůbec otevřeli a viděli vyražené výrobní číslo 70079, svatý grál mezi výrobními čísly BMW.“

Jack Castor mezitím shromáždil velké množství náhradních dílů, které pečlivě uložil do krabic, kde čekaly na plánované uvedení vozu do původního stavu. Čeho se mu však nedostávalo, to byl odpovídající motor a čas, aby projekt dokončil. Nicméně pak se začaly dít věci. Jackie se spojila s BMW Group Classic, jehož zástupci shromažďovali nové informace ohledně identity BMW 507, s nímž jezdil Elvis Presley. Díky tomu byly ověřeny informace získané v USA.

Kontejnerem do muzea – a odtud do dílny

Čas nastal na jaře roku 2014. BMW 507 bylo do Německa přepraveno v kontejneru společně s náhradními díly, které Castor shromáždil. První zastávkou v Mnichově bylo muzeum BMW, kde byl roadster vystaven obdivným pohledům návštěvníků speciální výstavy „Elvisovo BMW 507 – ztráty a nálezy“. Následně v dílně BMW Group Classic začal proces uvedení vozu do původního stavu.

Jak už tomu u projektů tohoto druhu bývá, první fáze byla převážně destruktivní. Vozidlo bylo kompletně rozebráno, což je proces, který v tomto speciálním případě trval celý týden a nikoliv den, dva, jak bylo původně plánováno.

Spousta komponentů musela být znovu vyrobena, protože zásoby originálních dílů pro BMW 507 jsou omezené dokonce i v případě BMW Group Classic. Tradiční řemeslné zpracování ve stylu 50. let bylo zkombinováno se špičkovými postupy moderní doby. Přístrojová deska byla nově odlita podle originální předlohy. Kožené čalounění bylo vyčiněno tak, aby přesně odpovídalo vzoru vyobrazenému na dobových fotografiích a katalozích. Poté, co byl rekonstruován potah sedadel, se ukázalo, že je možné použít originální ocelový rám sedadel, z něhož byla pečlivě odstraněna veškerá rez. Ocelová péra sedadel byla následně potažena kokosovou rohoží. Tento přírodní materiál se používal již v 50. letech při sériové výrobě BMW 507, společně s výplněmi a lněnými tkaninami, díky nimž byla sedadla tak pohodlná, jak to jen šlo. Kličky na stahování oken a dveřní kliky byly znovu vyrobeny za pomoci novodobé moderní 3D tiskárny podle originálního vzoru. Naproti tomu gumové těsnění víčka nádrže bylo znovu vyrobeno konvenční technikou. Jelikož tento díl, stejně jako mnoho dalších, podlehl zubu času, vyrobila se malá série těchto náhradních dílů. To znamená, že majitelé roadsterů mají možnost tento náhradní díl zakoupit v obchodě BMW Group Classic.

bmw-507-elvis-presley

BMW 507 se vrací

Motor Elvisova BMW 507 byl kompletně znovu postaven z náhradních dílů. Osmiválec o objemu 3,2 litru byl repasován přesně v souladu s původní specifikací BMW 507, ale z důvodu použití jinak nestandardní směsice nových a starých dílů nemá číslo motoru. Uložení předního pomocného rámu nápravy, které bylo z vozu vyříznuto, se vyrobilo znovu v původní geometrii a integrovalo do nosné konstrukce. Dřevěný pás, který drží plátěnou střechu na svém místě, byl rovněž znovu vyroben za pomoci materiálů a výrobních metod 50. let.

Při lakování vozu hrála obrovskou roli maximální autentičnost. BMW 507 se nyní opět vyznačuje péřově bílou barvou. Základní nástřik, plnič a svrchní lak nebyly naneseny podle standardů, které jsou běžné dnes. Vše bylo realizováno postupy, jež se používaly před přibližně 60 lety. Díky tomu není barva přehnaně lesklá. Lesk, který je žádoucí v dnešní době, není v případě veteránu vhodný.

Podobně jako u repase motoru V8 a používání téměř originálních dílů a výrobních procesů, také výběr laku odpovídá přesně podmínkám, jaké stanovil Jack Castor. Už od počátku si přál uvést tento roadster do původního stavu z roku 1958. Ovšem jeho touha spatřit BMW 507 tak, jak ho viděl „král“, zůstala nenaplněna. Jack Castor zemřel v listopadu 2014 ve věku 77 let. Proto si jeho památku připomeneme v Pebble Beach. BMW 507 bude v Pebble Beach veřejnosti poprvé představeno nejen jako „králův“ automobil, ale také jako pocta Jacku Castorovi a mistrovský kousek BMW Group Classic.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru