Skoda_Scala-Simply_Clever-hrdlo_ostrikovacu

Zimní kapalina do ostřikovačů není v teple ideální. Může ničit auto a neumyje hmyz

Autor: Radim Plachý - Ilustrační foto: Škoda - 1. 5. 2024


Kapaliny do ostřikovačů se vyrábějí speciálně pro letní i zimní období. Liší se barvou, ale i složením a vlastnostmi. Používat letní v zimě je sice větší problém, protože snáze zamrzne, ale ani obráceně to není ideální. Proč byste měli zimní směs vyměnit za tu letní?

Jaké jsou rozdíly mezi letní a zimní směsí do ostřikovačů?

Složení obou druh směsí se liší, protože v každém ročním období se musí vypořádávat s různými nástrahami.

Letní směs do ostřikovačů musí dobře fungovat na hmyz, který se při jízdě rozplácne na čelním skle, na pyl ale třeba i na prach. Kvůli tomu se do něj přidávají sloučeniny, které zbytky hmyzu a další nečistoty dokáže lépe rozpouštět a uvolňovat ze skla. Zároveň je třeba myslet na to, že musíte pořídit kvalitní směs, aby vám levné sloučeniny nerozleptaly lak anebo nezničili třeba plastové kryty světlometů, pokud je vaše auto vybaveno ostřikovači světlometů. Ty opravdu kvalitní kapaliny do ostřikovačů navíc dokáží na skle vytvořit velmi tenký a neviditelný povlak, který po nějakou dobu dokáže ochránit sklo.

Naopak zimní směs do ostřikovačů nemusí umět odstraňovat hmyz, protože ten v zimě nelétá, ale naopak nesmí zamrzat. Musí tedy obsahovat nemrznoucí složku v podobě ethanolu nebo methanolu. Pokud by totiž směs zamrzla, mohla by zničit nádobku (protože zmrzlá kapalina má větší objem tekutá kapalina), ale i vedení až k samotným ostřikovačům.

Pozor na míchání směsí

Obecně je menší problém, když budete v létě používat zimní směs než naopak, ani tak to ale není ideální. Kvůli nemrznoucím přísadám je totiž zimní kapalina do ostřikovačů agresivnější na plastové i gumové díly i na stěrače. Pokud ale v zimě necháte v autě letní směs a dolijete tu zimní, může se stát, že bod tuhnutí bude příliš vysoký a směs i tak zamrzne.

Občas se také může stát, že pokud letní kapalinu do ostřikovačů a tu zimní smícháte, vznikne kapalina, která vytvoří na skle tekutinu, která bude nechávat fleky a nebude přes ní dobře vidět. Lepší je tedy vždy původní směs zcela vyčerpat (vystříkat na okno) nebo odsát (existují na to speciální pumpičky) a teprve do prázdné nádobky nalít tu novou.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

2 názory na “Zimní kapalina do ostřikovačů není v teple ideální. Může ničit auto a neumyje hmyz”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru