Zima a silnice – jaká nebezpečí na vás mohou číhat a jak se na ně můžete připravit?
Staráte se v zimě o své auto sami a nejste si jisti, zda je péče správná nebo dostatečná? Během údržby auta lze snadno něco zanedbat nebo na něco zapomenout a pak už se jen divíte, jaké horentní účty za opravy vám přistály na stole. Pojďte se s námi podívat na několik tipů jak o auto během zimních měsíců pečovat a co dělat, pokud si nemůžete dovolit drahou opravu.
Zámky snadno zamrzají
Jakmile vůz vychladne a do zámku se dostane vlhkost nebo voda, snadno zamrzne. Často se stane, že potřebujete rychle odjet a dveře se pokoušíte otevřít silou. V takovém případě se může stát, že poškodíte zámek nebo kliku. Přitom tomu lze krásně předejít. Stačí, pokud před začátkem zimy použijete vhodný přípravek, jako je například silikonový sprej. Ten však poškozuje lak, takže s ním buďte opatrní. Lepší volbou je antikorozní, uvolňovací a mazací sprej, který vydrží teploty až do – 80 °C bez toho, aniž by zamrzl. Ošetřit byste měli také panty.
Sůl a zase sůl
Během zimních měsíců je sůl všude. Máte jí plný podvozek a dostane prakticky kamkoliv. Abyste své auto dokonale ochránili, opatřete podvozek antikorozní vrstvou, která soli odolá. Posypová sůl totiž dokáže udělat pěknou paseku.
Samotný lak auta ošetřete keramickou vrstvou nebo za pomoci vosku. Proti korozi byste měli auto chránit i v případě, že ho nepoužíváte. Venku je vlhko a autu nesvědčí ani zima – pro takové případy se hodí mít garážové stání, takže pokud takové máte, určitě nenechávejte auto stát venku.
Zapomínat byste neměli ani na nemrznoucí kapalinu, která pomůže odstranit solné stopy z předního skla. Tu však vybírejte pečlivě. Sůl totiž sklo nejen poškozuje, ale také zhoršuje viditelnost. Zvolit můžete také vhodný přípravek, který na povrchu skla vytvoří vrstvu, která bude vodu přirozeně odpuzovat. Některé přípravky jsou schopny skla ochránit až po dobu tří měsíců.
Špatná viditelnost
Za všech okolností byste měli být perfektně vidět. Před zimou nechte seřídit světlomety, které si poradí se zhoršenou viditelností během mlhavých dnů i sněhové vánice. Jízda bude bezpečnější a navíc se vyhnete poškozené karoserii.
V autě byste měli mít ve výbavě také svítilnu, která vám poslouží v případě nutnosti vyprostit během tmy auto ze závějí, takže si nebudete muset volat pomoc.
Odtahovka také něco stojí
Máte auto dokonale vyladěné a připravené na zimní sezónu? O nepříjemné potíže se dokáže postarat i samotná situace na silnicích, neprohrnuté závěje nebo koneckonců i vy, pokud se budete snažit projet zavátou cestou. Jakmile zapadnete, musíte si poradit sami nebo zavolat odtahovou službu, která se může celkem prodražit. Pro podobné případy byste měli v autě neustále vozit lopatu a staré rohože, případně cokoliv, co vám pomůže auto vyprostit. K nezaplacení je také přítel na telefonu – pro tyto případy přijde vhod i to, když budete mít po ruce tažné lano.
Půjčka jako řešení
Nic naplat – navzdory svědomité péči má vaše auto poruchu a vy teď musíte zaplatit účet za opravu, který si reálně nemůžete dovolit. Úspory nemáte a není si od koho půjčit. Řešením může být klasická nebankovní půjčka, která vám během chvilky vytrhne trn z paty a umožní auto opravit. Vybírat byste však měli pečlivě.
On-line srovnávače
S výběrem vám pomohou on-line srovnávače, díky kterým během chvilky porovnáte dostupné nebankovní půjčky. Snadno si tak spočítáte, o kolik byste v závěru přeplatili. Navíc si můžete nastavit všechny potřebné parametry od částky, kterou si chcete půjčit, až po částku, kterou byste v rámci daného produktu rádi spláceli.
Úroková sazba není to nejdůležitější
Při výběru byste se neměli zaměřovat pouze na úrokovou sazbu. Mnohem důležitější je výše RPSN (roční procentní sazba nákladů). Díky tomuto číslu zjistíte celkové náklady, tedy nejen samotný úrok, ale i různé poplatky. Pečlivě byste si měli přečíst také podmínky půjčky uvedené ve smlouvě, abyste si byli jisti, že se v nich neskrývají další nečekané poplatky.
Důvěřuj, ale prověřuj
Od nikoho nedostanete tolik pravdivých informací jako od lidí, kteří již danou půjčku mají. Přečtěte si proto recenze daného produktu a podívejte se, zda jsou tu nějaká úskalí, na která byste mohli časem narazit. Nebankovní společnost by měla disponovat licencí ČNB, aby mohla půjčky nabízet. Pozor byste si měli dát také na poplatky předem. Pokud jsou podezřele vysoké, raději od půjčky ustupte.