Přestože zatím v přírodě vládne zima, příchod jara se nezadržitelně blíží. S jarem se vrátí teplé a prosluněné dny a pozvolna bude zahájena sezona pro instalace autofólií.
Mít zatmavená skla je vcelku užitečná věc. Zabraňují pronikání slunce a UV záření do interiéru, což chrání nejenom posádku, ale i čalounění nebo plasty. Posádka má také více soukromí a při nehodě se sklo nevysype. Fólie představují i částečnou ochranu před rozbitím oken a zlodějům to trochu ztěžuje práci. Musíme si ovšem uvědomit, že veškeré úpravy na autě musejí odpovídat předpisům. To znamená, že i zatmavení skel má svá pravidla.
Při pořizování takového vylepšení je dobré to se zatmavením nepřehánět, jinak vaše auto získá pro většinu lidí nežádoucí image „mafiánského“ vozu. Navíc, dle zákona mohou být zcela zatmavená pouze zadní boční okénka a zadní okno. U předních bočních oken je ze zákona povolená propustnost světla minimálně 70% a čelní okno musí propouštět nejméně 75% světla.
Při kontrole policií může být majitel auta, které nedodržuje tyto zásady, ohodnocen pokutou až 5000 Kč. Navíc může být takový vůz brán jako nezpůsobilý provozu. Dříve sice neměla policie možnost kontrolovat propustnost zatmavení, ale v dnešní době se stává měřič propustnosti skla čím dál tím častěji součástí výbavy policistů.
Další zápornou vlastností přehnaného zatmavení je nedostatečná viditelnost z vozu. Většinou si lidé uvědomí příliš zatmavená skla až když za tmy přehlédnou kamión – to už však často bývá pozdě. Přespříliš zatmavená skla nejsou nebezpečná jen pro majitele takového auta. V mnohých situacích je dobré, když je vidět skrze před vámi nebo vedle vás jedoucí auto. To ovšem nejde, protože zrovna tam, kam byste potřebovali vidět, je takovýto „mafiánský vůz“.
Zatmavení interiéru můžete provézt v zásadě třemi způsoby – pomocí autofólií, pokovením nebo sluneční clonou.
- Sluneční clonu s přísavkami seženete za pár korun u čerpacích stanic, jsou to však spíše vyhozené peníze, clona brzy vybledne a má výrazně větší propustnost slunce. Kvalitní clony se kupují přímo na konkrétní automobil, nevýhodou je, že na některé běžné automobily sluneční clony nemusí být v nabídce.
- Také v případě autofólií je dobré nešetřit a nechat si nalepit kvalitní výrobek s homologací, který nejenom lépe ochrání, ale i déle vydrží. Důležité je nechat fólii instalovat zkušenou firmu, která fólii dotáhne až k okrajům okna. Instalace fólií zabere pár hodin.
- Méně častou metodou je pokovení (nanesení kovové vrstvy), při které je nutné demontovat skla. Tato metoda je časově náročnější (obvykle do druhého dne). Výhodou je přirozenější výhled než u fólií a delší, prakticky neomezená životnost, navíc má i lepší ochranu proti UV záření než fólie nebo sluneční clony.
[nggallery id=255]
-TJ-