spatne_parkovani_pred_garazi

Zaparkoval vám někdo ve vjezdu do garáže? Jen tak ho bohužel není možné odtáhnout

Autor: Anina Russová - Zdroj: Městská policie Praha - Foto: Radim Plachý s využitím Ideogram - 8. 8. 2024


Jak dlouho jste naposledy hledali vhodné parkovací místo? V posledních letech se z parkování ve městech stala noční můra, protože aut je pořád víc a míst nepřibývá, spíše naopak. Někteří řidiči nakonec zaparkují, kde je napadne. Někdy třeba ve vjezdu do dvora nebo garáže. Zeptali jsme se pražské městské policie, co byste měli dělat ve chvíli, když z takové garáže potřebujete vyjet.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že řidiči nesmí zastavit a stát před vjezdem z místa ležícího mimo pozemní komunikaci. „Za místo ležící mimo pozemní komunikaci lze považovat i garáž nebo jiný pozemek, například zahradu. Aby mohl strážník v takovém případě nařídit odtah, musí takové vozidlo tvořit překážku provozu. Není-li možné užít takový vjezd, musí být ohrožena plynulost provozu. Stojí-li tedy vozidlo ve vjezdu, ale přesto je zde dostatek místa pro užití takového vjezdu, strážník odtah nenařídí,“ vysvětlila tisková mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová a doplnila: „Jednou z podmínek možnosti provedení takového odtahu je skutečnost, že je takový vjezd na místo ležící mimo pozemní komunikaci pro ostatní řidiče zjevný. Například snížený nájezd přes obrubník, vjezdová vrata nebo jiné upozornění.“

Pokud tedy zaparkované auto tvoří překážku, hrozí jeho řidiči pokuta na místě v rozmezí od 2500 Kč do 3500 Kč, ale také odtah. Ve správním řízení je pak pokuta až 10 000 Kč.

Pozor na vyhrazená místa

Řidiči zoufale pátrající po volném parkovacím místě by si měli dobře rozmyslet případné neoprávněné parkování na vyhrazených místech. Především místa pro invalidy jsou těm, pro které nejsou vyhrazena, naprosto zapovězena. „Při stání na takto označeném parkovišti hrozí odtah vozidla, pokuta příkazem na místě 2500 až 3500 Kč, ve správním řízení 4000 až 10 000 Kč a dva trestné body,“ doplnila Irena Seifertová.

Ale pozor je potřeba dát i na další vyhrazená místa, třeba pro elektromobily. Tam můžete zastavit a stát, ale maximálně tři minuty. Přitom nesmíte omezit řidiče pro něž je parkoviště vyhrazeno. „Nepřímo tedy vzniká povinnost nevzdalovat se od takto zaparkovaného vozidla. Poruší-li řidič tato pravidla, hrozí mu pokuta příkazem na místě do výše 1500 Kč, ve správním řízení 2000 až 5000 Kč.  U takového vozidla je strážník též oprávněn nařídit odtah,“ doplnila tisková mluvčí Seifertová.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

11 názorů na “Zaparkoval vám někdo ve vjezdu do garáže? Jen tak ho bohužel není možné odtáhnout”

  1. Je dost podstatné komu patří ten pozemek před garáží. Majitelé si většinou nesprávně myslí, že jim, ale v katastru nemovitostí zjistíte, že je to pozemek, který vlastní společně majitelé bytových jednotek v domě. Strážníkům by mělo v takovém případě stačit vyjádření i jen jednoho jednoho z majitelů, že žádný souhlas parkováním na místě před garáží nedal a tudíž tento řidič užívá majetek někoho jiného bez jeho souhlasu. To skoro vypadá jako krádež….

  2. Važený pane uniklo vám o co tady jde? Co má vaš komentář s parkováním nebo se chlubíte jak jste chytrý.

  3. Nepiště co najde, ale napište jak se bránit. Žalobou o ušlý výdělek? Žalobou o vzniklé těžké duševní trauma?

  4. George Stalk

    Anino, Anino, pokud ty výrazy v uvozovkách „nespáchala“ mluvčí Městské policie, doporučuji potrénovat si trochu interpunkci, obzvláště pak čárky v souvětích, nevypadá ro vůbec vábně…

  5. Středočeský kraj: Policie neodtáhne ani vozidlo bránící vjezdu IZS do ulice. Při průjezdu obyčejným osobákem si škrábu lak o roští na druhé straně. Před domem má dotyčný místo pro 3 auta, naproti vedle roští může stát cca 6 aut. – to si vyžádal na majiteli pozemku a ten mu to dovolil. Místo aut ale skládá na místo pro parkování různý materiál, kbelíky, kolečka, plesnivé potraviny, hromádku štěrku atp…

  6. Článek mate. Pokud se týká Prahy, a protože je citována mluvčí Městské policie hl. m. Prahy, je třeba vycházet z toho, že se týká Prahy a potom platí:
    V místě, kde je zřízena ZPS (to je dneska v cetrálních částech Prahy obvyklé), je podle vyhlášky řidič povinen použít zónu. Předpokládm, že u vjezdu o garáže ani magistát zóny nezřizuje… Otázkou dále je, co se změnilo od dob primátora Béma, kdy se odtahovala docela běžně auta, o kterých nelzte říci, že by překážela povozu, protože stála v ZPS, pouze tam stála neoprávněně, protože řidič neplatil… Nemluvě o tom, že městská policie dnes neodtáhne ani auto, které stojí v zákazu státní, dokonce v zákazu zastavení, na chodníku, částečně na chodníku, částečně ve vozovce, takže neprojede popelářské auto, dokonce ve vchodu domu. A dokonce celou noc!

    1. Bože, Pavle, no a co? Tam, kde osobni vozidlo nepřekáží průjezdu vozidel IZS, by mělo být v cele ČR zákonem povoleno bezplatné parkování na všech veřejných komunikacích (stát, města, obce). Tím by byl pokoj od věčné buzerace s parkováním. Chceš parkovat u svého bytu/domu? Kup si garáž. Jinak – kdo dřív přijel, tak tam stojí. Placení, odtahy, zóny = fuj, hnus…

    2. Teď tady musím říct že pokud vozidlo brání v průjezdu byť popelářskemu autu tak toto vozidlo může být odtaženo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru