Zamrzlo vám auto? Máme pro vás několik rad, jak se námrazy rychle zbavit. Odstraňování námrazy z čelního skla rozhodně není nic příjemného. Obzvláště je-li na dennodenním pořádku. Existují však způsoby, jak si tuto činnost ulehčit.
Odstranit led a sníh z auta zkrátka musíte!
Nejlépe na tom samozřejmě jsou řidiči, kteří mohou svůj automobil zaparkovat do garáže. Ti se s námrazou tak v podstatě nesetkají. Nebudou-li parkovat i na jiných místech pod širým nebem. Ti ostatní se sněhu a ledu jednoduše budou muset zbavit. Tento úkon je totiž součástí vyhlášky. Nejde však jen o pokutu, kterou jízdou se zamrznutým vozidlem s vrstvou sněhu na kapotě riskujete. Ve hře je i vaše zdraví, potažmo život.
1. Dobře zaparkujte
A to ideálně tak, aby automobil svým čelním sklem směřovalo na jihovýchod. Na této straně totiž vychází slunce, které vám druhý den s rozmrazováním, nebudete-li vyjíždět ještě za tmy, výrazně pomůže.
2. Použijte kryt čelního skla
Ten je v zimě pomůckou k nezaplacení. Zakrýt okno na noc je skutečně výborná věc. Použít můžete obyčejnou deku, ale nejlepších výsledků dosáhnete se speciální nevlhnoucí clonou. Tu ráno jen oprášíte od sněhu a složíte do kufru vozidla. Okraje clony jednoduše uchytíte do dveří. Lepší ochranu před zloději ale představují magnety, jejichž pomocí se clona „přilepí“ ke karoserii. V žádném případě okno nepřikrývejte novinami, které k němu přimrzne.
Omést a oškrábat auto byste měli vždy. Zachránit to může nejen vaši peněženku, ale i lidské životy
3. Rozmrazovač na okno aplikujte už večer
Víte, že když rozmrazovač skel na okno nastříkáte večer, budete ráno bez práce? A pokud ho nemáte, nebo vám došel, nalijte místo něj do starého rozprašovače směs se třetinou vody a dvěma třetinami octa. Dobře ale funguje také ocet s alkoholem v poměru 1:2 a líh s vodou v poměru 2:1.
4. Škrabka a metlička patří do kufru
Bez škrabky se v zimě neobejdete. Nikdy ji však nenechávejte v interiéru vozidla. Jakmile totiž zasněžený automobil otevřete, veškerý sníh se vám nasype na sedadlo. Budete-li ji mít kufru, tak se to nestane. I do něj se trocha sněhu sice může dostat, ale rozhodně ne v takovém množství, jaké by vám skončilo na sedadle. A pokud se chystáte pořídit si novou škrabku, investujte do té v rukavici, která vaše ruce ochrání před mrazem. Praktická je rovněž teleskopická metlička, s níž zase obsáhnete celou plochu karoserie.
5. Po nastartování zapněte klimatizaci
S hrubou vrstvou ledu se moc netrapte. Riskujete, že si okna poškrábete. Spíše nastartuje motor, na plný výkon zapněte klimatizaci a rozmrazování oken (zadního i předního). Motoru trochu volnoběhu v mraze rozhodně neuškodí. Naopak. Zas to ale nepřehánějte. Motor se sice nestihne zahřát, ale vzduch, který bude proudit na okna, bude teplejší než ten venku. A vrstva ledu alespoň trochu povolí a skla se budou snáze čistit. Zapnutý klimatizační kompresor navíc dehydruje vzduch v kabině, čímž zabrání zamlžování oken z vnitřní strany.
6. Nepoužívejte na námrazu stěrače
Můžete si je zničit. Násilné odtrhnutí stěrače může způsobit trhliny na gumové liště. Z tohoto důvodu je také vhodné stěrače vyklopit, a tím jejich přimrznutí k oknům zabránit.
7. Nepoužívejte horkou vodu!
Riskujete totiž poškození oken. Tepelný šok sklu neprospívá. Mohlo by dokonce prasknout. I z tohoto důvodu se nedoporučuje jezdit s automobilem v zimním období do automyčky.
8. Udržujte interiér vozidla v suchu
Jinak by se mohlo stát, že se s námrazou setkáte i vně automobilu. Na vině bude vlhkost. Tu v automobilu zvyšují třeba mokré koberečky. Proto si boty před nástupem do vozidla trochu očistěte. A po jízdě koberečky doma vysušte. Pomáhá ale i jeden starý trik – pod čelní sklo položte ponožku naplněnou rýží, která vlhkost absorbuje. Dobře funguje i pěna na holení. Pokud ji nastříkáte na vnitřní část okna a setřete, vytvoří se na skle vodu odpuzující mikrofilm.