Za telefonování při stání v koloně nebo na semaforech pokutu nedostanete. Zákon myslí jen na jízdu

Autor: Anina Russová - Zdroj: - Foto: - 23. 5. 2020


Jen před několika málo dny jsme vás informovali o případu z Velké Británie, kdy se tamní policie chlubila uložením pokuty za manipulaci s mobilem v situaci, kdy jím řidič platil u okénka rychlého občerstvení. Zjišťovali jsme přímo u policie, jestli se podobně tvrdého přístupu můžeme dočkat i u nás.

Je bezpochyby jasné, že dle zákona řidič nesmí s mobilním telefonem, ani jiným záznamovým zařízením manipulovat během jízdy. Abychom byli úplně přesní, dodáme, že zákon zní následovně: „Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. paragraf 7 říká, že řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ Paragraf 125 c dodává: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích při řízení vozidla v rozporu s § 7 odst. 1 písm. c) drží v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

113 mrtvých chodců za rok: polovina chodců sleduje v blízkosti vozovky raději mobilní telefon než provoz

Pojem „při jízdě“ je důležitý

Tento soubor složitých slov se dá poměrně lehce zjednodušit. Řidič nesmí držet mobil či jiné záznamové zařízení nebo s ním jakkoliv manipulovat během jízdy a při řízení. Případ z Anglie byl jiný v tom, že tamní zákon nemyslí jen na řízení a jízdu, ale také na to, když je auto nastartované a nezajištěné ruční brzdou. Proto britský onen řidič dostal pokutu, protože když manipuloval s mobilem, tedy platil jídlo, bylo jeho auto nastartované.

Něčeho takového se u nás opravdu nemůžete dočkat. Naše zákony jsou uzpůsobené tomu, když je auto v pohybu a řidič se má tedy plně věnovat řízení. To nám potvrdil i David Schön, tiskový mluvčí policejního prezidia, který nám řekl: „Policisté postupují dle platné legislativy a ta hovoří jasně – přestupku se dopustí ten, kdo při řízení vozidla drží v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení. Co se placení telefonem v okénku rychlého občerstvení týče, ve chvíli, kdy provádím platbu, tak není vozidlo v pohybu, neřídím ho a nedopouštím se tak přestupku.“

Stejný princip platí v koloně, kde si ale dejte dobrý pozor na popojíždění. Jakmile se s autem rozjedete, už mobil mít v ruce nesmíte. Pokuty se rozhodně nedočkáte ani ve chvíli, kdy zastavíte na bezpečném místě, abyste si ten hovor vyřídili. Problém hrozí jen v případě, že budete mobil používat během řízení. Pak se můžete dočkat pokuty na místě do 1000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč a dvou trestných bodů k tomu.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru