waze-navigace-mobilni_telefon

Po přelomu tisíciletí se mobilní technologie a připojení k internetu velmi výrazně rozšířilo a dostává se prakticky do veškeré elektroniky, automobily nevyjímaje. V těch používáme nejen on-line vestavěné navigace, ale také navigace z mobilního telefonu, které často zrcadlíme do multimediálního systému, v horším případě je telefon na držáku. Ale to odvádí pozornost, takže Američané provedli výzkum a chtějí, aby z navigačních aplikací zmizely některé jejich funkce.

Přečtěte si také:  Policie zveřejnila na twitteru nehodu půjčeného McLarenu. Pak ale tweet smazala

Týká se to nejvíce navigací od Google – Google Maps a hlavně Waze. Američané z Centre for Accident Research & Road Safety (tedy z Centra pro výzkum nehod a bezpečnost silničního provozu) z amerického Queenslandu provedli rozsáhlý průzkum, ze kterého jim vyšlo, že události, na které řidiče tyto aplikace upozorňují, je rozptylují.

Speciálně aplikace Waze, kterému se teď budeme věnovat, umí zobrazovat všechny možné události od kolon, dopravních nehod, odstavených automobilů a dalších podobných nebezpčí, jako jsou třeba i díry v silnici. Nechybí ovšem ani upozornění na policejní hlídky.

Výzkum, za nímž stojí Dr. Oscar Oviedo-Trespalacios a profesor Barry Watson, tvrdí, že jakékoliv upozornění, která taková aplikace učiní, řidiče nutí podívat se na displej a tím pádem odvrátit zrak od řízení. Zároveň může také události zadávat (protože všechna tato upozornění se zobrazují na základě toho, že je tam právě zanesl nějaký z uživatelů), což ho od řízení rozptýlí ještě víc a na déle.

Přečtěte si také:  Řidičák měl jen měsíc a už se stihl opít, sednout za volant, bourat a o papíry zase přijít

Nejvíce jim ale leží v žaludku právě upozorňování na policejní hlídky a přímo také na měření rychlosti. Zdůvodňují to tím, že pokud o tom řidič ví, naprosto to postrádá smysl. Zároveň ale dodávají, že v případě, když je navigační aplikace upozorňuje na to, kde hlídky jsou, tak v místech, kde nejsou, jezdí naopak řidiči rychle a dopravní předpisy porušují, protože tam „se jim nic nemůže stát“.

Upozornění na komentáře
Upozornit na
8 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments