S vývojem nové bezpečnostní funkce, která dokáže najít možnost, jak se vyhnout dopravní nehodě, podnikla automobilka Volvo Cars jeden z finálních kroků k naplnění svého předsevzetí, že od roku 2020 nebude v nových vozech Volvo nikdo vážně zraněn nebo usmrcen.
V prosinci bude po čtyřech letech ukončen projekt Non-Hit Car and Truck, jehož vrcholným úspěchem je vývoj technologií umožňujících sloučení senzorů příští generace, díky nimž řidič získá plynulý výhled do okolí vozu v rozsahu 360°.
Projekt Non-Hit Car and Truck, který vznikl na základě švédské spolupráce akademické obce, různých institucí a průmyslových aktérů, se zaměřil na vývoj nových a zlepšování stávajících technologií, jejichž cílem je snížit riziko dopravních nehod jak osobních, tak i nákladních vozů.
Nesrovnatelný výhled do okolí vozu v rozsahu 360° díky sloučení senzorů
Jednou z hlavních výzev projektu bylo vytvořit komplexní detekční systém, který pracuje na základě různých senzorů umístěných po obvodu vozu, což je něco zcela nového. K tomu bylo nutné provést centralizované sloučení senzorů, v rámci něhož by mohly spolupracovat rozličné technologie, jako jsou kamery, radary, laserové senzory, GPS jednotky atd., které by efektivním způsobem sdílely získané informace.
Vzhledem k této centralizaci bude systém schopen nabídnout také kompletní výhled do okolního prostředí v rozsahu 360°, díky čemuž bude možné odhalit potenciálně nebezpečné objekty, které by řidič jinak nemohl zaznamenat. Vzhledem ke svému zaměření na realizovatelné automobilové senzory dokázal tento projekt učinit velký krok a proměnit novou technologii v realitu, která bude využívána již v blízké budoucnosti.
Vytváření únikových scénářů pro odvrácení dopravní nehody – vyhodnocení rizik
Výhody technologie výhledu do 360° jsou podtrženy systémem pro vytváření únikových scénářů, který představuje novou bezpečnostní funkci umožňující určit na základě různých dopravních scénářů únikovou trasu. Tento systém, který neustále analyzuje dopravní hrozby v okolí vozu, dokáže též podpořit řidiče funkcí automatického brzdění a řízení. Aby bylo možné demonstrovat vzájemnou spolupráci technologie výhledu do 360° a generátoru únikového manévru, byla v rámci projektu postavena dvě testovací vozidla.
Milník pro rok 2020 a autonomně řízená vozidla
„Pokud jde o výzkum a vývoj technologií aktivní bezpečnosti, stojí automobilka Volvo Cars již nyní v první linii. S projektem Non-Hit Car and Truck jsme udělali další významný krok směrem k naplnění naší vize, že by od roku 2020 neměl být v nových vozech Volvo nikdo usmrcen ani vážně zraněn. Tato technologie je současně velmi zásadním předpokladem pro vývoj autonomně řízených vozidel, která budou schopna automaticky ovládat brzdy a řízení tak, aby za žádné situace nedošlo ke srážce s jakýmkoliv jiným objektem. Naším hlavním cílem je soustředit se na předcházení různým typům dopravních nehod. Do budoucna však chceme stále pracovat na vývoji vozu, který bude schopný přizpůsobit se unikátnímu chování individuálního řidiče,“ říká ředitel projektu Non-Hit Car společnosti Volvo Cars Anders Almevad.
Projekt Non-Hit Car and Truck
Projekt Non-Hit Car and Truck s investicemi ve výši 80 milionů švédských korun, který byl spuštěn automobilkou Volvo Cars a jejími partnery v září 2010, bude ukončen v prosinci 2014. Jedná se o projekt, který přispívá k dosažení vize společnosti Volvo Cars, podle níž by od roku 2020 neměl být v nových vozech Volvo nikdo vážně zraněn nebo usmrcen. Hlavní důraz byl kladen na vývoj technologií, které by snižovaly pravděpodobnost dopravní nehody jak u osobních, tak i u užitkových vozidel. Partnery projektu jsou Volvo Cars, AB Volvo, ÅF (vývoj technologie na sloučení senzorů), HiQ (vývoj technologie na sloučení senzorů, vyhodnocení rizik), Mecel (dodavatel senzorů) a Vysoká škola technická (vývoj technologie na sloučení senzorů, přizpůsobení se řidiči). Projekt Non-Hit Car and Truck spolupracuje také s institucí SAFER Vehicle and Traffic Safety Centre.