Jsou to za roky řízení nasbírané zlozvyky, ale i lhostejnost k sobě i ostatním. Pojem „nesprávný způsob jízdy“ přitom stojí za velkým množství přestupků, ale i vážných dopravních nehod.
Co vlastně znamená pojem „nesprávný způsob jízdy“? „Motoristé zapomínají na daná pravidla provozu na komunikacích a mnohdy si nařízení upravují k obrazu svému. Běžně vidíme vystresované řidiče, kteří chvátají, nedodržují rychlost, riskantně předjíždějí a nesledují situaci kolem sebe. Hazardují nejen se svými životy, ale i s životy ostatních účastníků silničního provozu,“ popsala jej před časem velmi výstižně policejní komisařka Monika Schindlová.
Myslete i za ostatní
Zjednodušeně řečeno jde o nesprávný způsob jízdy, za který by vás z autoškoly zcela jistě vyhodili. Zařaďte si pod tento pojem cokoliv od telefonování za jízdy, nesprávné předjíždění, nesledování dopravních značek a provozu a následné špatné nebo vůbec žádné reakce. Jen v listopadu může nesprávný způsob jízdy za 70,9 % všech dopravních nehod, které policisté šetřili. „Při těchto nehodách bylo usmrceno 167 osob a jedná se tak zároveň nejtragičtější příčinu nehod,“ popisují policisté ve své statistice. Nejčetnější příčinou nehod řidičů motorových vozidel bylo nevěnování se plně řízení vozidla (23,6 % nehod), dále nesprávné otáčení nebo couvání (12,5 %) a vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu (7,5 %). Ano, to vše je nesprávný způsob jízdy.
A co je vlastně „správný způsob jízdy“? Nejčastěji se popisuje jako defenzivní jízda, při které je dobré co nejvíce splynout s provozem v dopravním prostředí. Často se v souvislosti s tím mluví i o předvídání a takzvaném řízení za ostatní. „Respektujte při tom možnosti svého vozidla, fyzikální zákony a při řízení si vždycky zachovávejte ještě rezervu svých vlastních schopností. Týká se to zejména rychlosti jízdy v dané situaci, volby místa pro předjíždění jiného vozidla, délky tras a doby řízení. Chovejte se svým stylem jízdy přátelsky k ostatním řidičům, berte ohled na slabší a méně chráněné, tj. motocyklisty, cyklisty a chodce,“ radí Besip.
Ideálně nikdy netrvejte striktně na svém právu podle psaných pravidel, ale v případě potřeby vycházejte vstříc ostatním v souladu s dopravními předpisy. Například když se vytvoří přirozená kolona automobilů, přizpůsobte se jízdě, nepředjíždějte ani nejeďte pomaleji než ostatní, abyste jim nedávali důvod k předjíždění. Abychom to zjednodušili, používejte za volantem rozum, ideálně i ten selský, a vnímejte nejen sebe, ale i ostatní.
Jak ukazují policejní statistiky, kontrola chování řidičů na silnicích je zjevně potřeba. Proto se do nich před pá dny pustily i policejní hlídky z Náchodska. Jejich výsledek asi nepřekvapí. Během šesti hodin bylo zkontrolováno 108 aut a zjištěno 42 přestupků. Rychlost překročilo 24 řidičů a dalších 10 řidičů nákladních vozidel nesprávně předjíždělo. Krom toho policisté ale řešili také šest aut v nevyhovujícím technickém stavu.