policie-kontrola-dechova_zkouska

Velikonoce jsou pro řadu lidí ve znamení alkoholu. Pozor ale na řízení, velký problém je i zbytkáč

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ĆR, pojišťovna Direct - Ilustrační foto: Policie ČR - 14. 4. 2025


Velikonoce jsou svátkem jara, ale pro řadu lidí jsou také svátkem alkoholových radovánek. I proto policisté právě o Velikonocích pravidelně vyrážejí na kontroly řidičů. Ti by si měli uvědomit, že jízda pod vlivem alkoholu je velmi nebezpečná a tresty za to jsou velmi přísné. Stále platí, že i zbytkový alkohol je pořád alkohol, a tedy i problém.

V roce 2024 se v Česku stalo 4541 dopravních nehod, v nichž hrál roli opilý řidič, přičemž 31 lidí při těchto nehodách zemřelo. Celkem 2774 opilých viníků mělo v krvi více než 1,5 promile alkoholu. To už je hranice, kdy má řada lidí problém i s chůzí, natožpak s vědomým řízením.

V České republice platí nulová tolerance alkoholu, ale v situaci, kdy má řidič do 0,2 promile, se jedná o fyziologickou hranici alkoholu, která je pro lidské tělo „normální“. Cokoliv nad tuto hodnotu už je však z pohledu zákona nepřípustné. Jakmile vám hlídka naměří obsah alkoholu v dechu, můžete počítat s pokutou od 7000 Kč do 25 000 Kč, zákazem řízení na šest až osmnáct měsíců a v případě, že vám bude prokázáno více než 0,3 promile, tak hrozí také šest trestných bodů.

Jaký je nejpřísněji trestaný dopravní přestupek? Není to ani alkohol, ale ani drogy. Každý k němu máme jen kousek

Pozor dejte také na to, že je úplně jedno, jestli jste se napili těsně před jízdou nebo večer předtím na večírku. I zbytkový alkohol je pořád alkohol a výrazně ovlivňujete to, jak řídíte. „Alkohol významně ovlivňuje vnímání – je narušená schopnost koordinace, rovnováhy, odhadu vzdálenosti, člověk reaguje se zpožděním a navíc neadekvátně. Mimo to se účinkem alkoholu zmenšuje zorné pole, což má za následek tzv. tunelové vidění. Alkohol odbourává zábrany, a tak se z tichých, plachých lidí stávají bouřliváci. A z opatrných řidičů závodníci. To všechno může mít naprosto fatální následky. Zároveň na silnici nikdy nejsme sami. Je třeba brát v úvahu další účastníky provozu, a tak trochu předvídat jejich chování, počítat s dalšími automobily, motorkáři, cyklisty, chodci nebo zvířaty. Opatrné předvídání není zrovna disciplína, kde by opilí lidé excelovali,“ upozorňuje policie.

A nezapomínejme ani na to, že jakmile způsobíte nehodu pod vlivem alkoholu, nebude se to líbit ani pojišťovně. Ta může krátit, případně zcela odmítnout pojistné plnění, což znamená, že veškeré škody budete muset uhradit ze svého. Může jít přitom i o miliony. „Řidičům nepomůže ani to, že policistům zkoušku na alkohol nebo drogy odmítnout. Odmítnutí totiž pro pojišťovnu automaticky znamená to stejné, jako by se u nich alkohol nebo drogy potvrdily. Kromě alkoholu a drog si dejte pozor také na některé léky. Stejná pravidla totiž platí i pro prášky, které jsou označené zákazem řídit motorové vozidlo. Pojišťovny řízení pod vlivem alkoholu nebo drog trestají i do budoucna a za pojištění si hříšníci příště výrazně připlatí,“ vysvětluje Michal Kárný z pojišťovny Direct.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru