I když to dle policejních statistik tak nemusí vypadat, pro řadu řidičů je plná čára jako zeď. A je pravdou, že standardně by to tak nějak mělo i být. Jenomže jsou situace, kdy můžete plnou čáru přejet, aniž by vám hrozil jakýkoliv postih.
Jak je to s předjížděním nebo odbočováním?
Nejprve se zaměříme na předjíždění na plné čáře. To, pokud místě navíc není značka, která to zakazuje, je totiž povoleno. Má to ale samozřejmě malý háček. Na plné smíte předjíždět, nesmíte ale autem přejet přes tu čáru. To znamená, že musíte neustále být jen ve svém jízdním pruhu. Předjíždět a objíždět tak v některých případech s plnou čárou můžete auto, ale i cyklistu.
Ale co odbočování přes plnou čáru? Třeba na čerpací stanici nebo do garáže? V tomto případě dobře poslouží zákon, který říká: „Plnou čáru (V1a) je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci.“ Problém ale je, že zákon nijak přesně nedefinuje, co vlastně je místo ležící mimo pozemní komunikaci. Dá se popsat tak, že jde o místo ležící mimo silnici. Třeba právě ty čerpací stanice. O tom totiž mluví další paragraf, který na pár příkladech definuje, co není součástí pozemních komunikací.
To tedy znamená, že pokud je v místě, kde chcete třeba do garáže nebo na čerpací stanici plná čára, smíte přes ni odbočit. Ovšem pozor, jakmile je v tomto místě plná čára dvojitá, případně zákaz odbočení, odbočit nesmíte!
Prošli jsme řadu diskuzí, které se týkají tématu odbočení přes jednoduchou plnou čáru, řada motoristů sdílela zkušenost s tím, že za to dostali pokutu. Policisté tvrdili, že čerpací stanice je součástí pozemní komunikace, takže tam nesměli odbočit. Jenomže to je špatně. Paragraf 14 odst. 2, písm. d) zákona o pozemních komunikacích totiž říká: „Součástmi ani příslušenstvím dálnice, silnice a místní komunikace nejsou autobusová nádraží, motely, motoresty, čerpací stanice pohonných hmot a celniště na hraničních přechodech.“ Pokud byste se tedy dostali do situace, kdy vám bude za odbočení hrozit pokuta, můžete se bránit tímto. Ovšem v těchto případech je možná lepší vše nechat spadnout do správního řízení a řešit tam.
Při předjíždění cyklisty mohu přejet plnou čáru a dokonce neplatí ani značka zákaz předjíždění. Tak si to prosím dostudujte a opravte.
V článku chybí ještě možnost přejet plnou čáru, pokud je na silnici překážka. Je definována překážka ? Třeba hromada hnoje je asi určitě překážka,ale co tak stojící auto ? Také překážka ? Nebo pomalu jedoucí auto, např. jedoucí
1km/hod ? Překážka ? Pokud už to překážka není, řidiči ho nesmí předjet ani objet a jsou nuceni jet stejnou rychlostí až do místa, kde končí plná čára ? A ad absurdum pro pochopení na co upozornuji, použiji rychlost 0,1 km/hod. Auto jede a nesmí se předjet ? Jak to tedy je ? Co je a co není překážka ?! Rád bych znal odpověd. Odpoví mi někdo znalý. Policie at raději neodpovídá,ta umí jen pokutovat a dle mých otázek by pokutovala i řidiče, co si dovolil přejet plnou čáru, když měl před sebou auto,co jelo 0,1km/hod. /vlastní zkušenost/
Překážka je definována v §45. A ano, pokud vozidlo jede 0,1 km/h jedná se o předjíždění. Dokonce nemusí být v pohybu a také se bude jednat o předjíždění. Záleží na situaci.