mercedes-amg-c43-4matic-kombi-mlha-mlhovky-zadni

V mlze dejte pozor na rychlost a správné svícení. Policie radí hlavně předvídat

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Pavel Srp - 12. 11. 2022


Posledních pár dnů se podzim rád připomíná mlhavým počasím. Především ráno a večer se tak řidiči mohou setkat i s jevem, kterému se přezdívá rozlité mléko, tedy s hustou mlhou. Policisté se proto rozhodli připomenout, jak je to se správným svícením v mlze, jak moc důležité je předvídat a také to, že rychlost v mlze není přítel.

Mlhovky jen někdy a někde

Pokud si nejste jisti, kdy vlastně tedy mlhová světla použít, policie na to má jednoduchý návod. „Mělo by se jednat o mlhu, lidově řečeno „že by se dala krájet“, husté sněžení či déšť,“ radí. Jemný ranní opar tedy mlhovky nutně nepotřebuje, fakticky tak jen oslňujete ostatní řidiče.

Přečtěte si také:  Rok, co rok je to stejné. Podzimní mlhy ještě pořádně neukázaly svou sílu a řidiči stále neumí používat světlomety a mlhovky

To potvrzuje i policie, která nesprávně použité mlhovky přirovnává k oslnění dálkovými světlomety. „Může se stát, že řidič světla sice zapne ve správný čas, ale když vyjede z mlhy nebo přestane pršet či sněžit, světla nechá svítit dál. Pro protijedoucí vozidla to pak může být velmi nepříjemné. Problém tedy nastává v době, kdy taková situace přejde, anebo vás dojede jiné vozidlo. V takovém případě bychom měli co nejrychleji zareagovat, a mlhová světla vypnout, jelikož ostatní řidiče oslňujeme asi na tolik, jako vás v noci oslňují nevypnutá dálková světla protijedoucího vozidla. Navíc skrz zadní mlhovou svítilnu řidič jedoucí za vámi špatně rozezná, kdy brzdíme. Pokud zapomeneme, pak nás na použití mlhových světel upozorňuje intenzivní kontrolka na přístrojové desce,“ napsala policejní tisková mluvčí Hana Rubášová.

Upozornila také na nutnost předvídat a spíše ubrat plyn. Na podzim a v zimním období hrozí akutní nebezpečí smyku, a to především v místech, kde se mohou střídat různé povrchy. Navíc i zákon říká, že řidič musí „rychlost jízdy přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla, předpokládanému stavu pozemní komunikace a mimo jiné musí jízdu přizpůsobit povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat.“

Přečtěte si také:  Opilý mladík ukradl kamarádovi auto a projel s ním výlohu. Škoda je více než půl milionu

Znamená to, že smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit na takovou vzdálenost, na jakou má rozhled. Měl by také být schopen zastavit před překážkou, ale také se vyhnout chodci či odstavenému autu.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *